Trwa ładowanie...
d1t8c8u

MFW przychylny zainteresowaniu Polski zwiększeniem FCL - Lipsky, MFW

23.12. Warszawa (PAP) - John Lipsky, dyrektor zarządzający MFW, zapowiedział, że postara się jak najszybciej uzyskać aprobatę władz MFW dla zwiększenie środków, do których Polska...

Share
d1t8c8u

23.12. Warszawa (PAP) - John Lipsky, dyrektor zarządzający MFW, zapowiedział, że postara się jak najszybciej uzyskać aprobatę władz MFW dla zwiększenie środków, do których Polska ma dostęp w ramach elastycznej linii kredytowej.

"Z radością przyjąłem do wiadomości zainteresowanie polskich władz zastąpieniem obecnej jednorocznej umowy w ramach elastycznej linii kredytowej w wysokości ok. 21 mld USD (13,69 mld SDR) przez dwuletni kredyt ostrożnościowy FCL (a two-year precautionary FCL arrangement) w wysokości ok. 29 mld USD (19,2 mld SDR) - powiedział w środę John Lipsky, Dyrektor Zarządzający w MFW.

"Patrząc w przyszłość, przewiduje się, że wzrost pozostanie stały i zbalansowany. Niemniej, zwiększyła się ilość poważnych niepewności w otoczeniu zewnętrznym(global enviroment) i podzielam pogląd władz, że przedłużenie i zwiększenie (higher access available ) środków dostępnych w ramach zreformowanej elastycznej linii kredytowej, może odgrywać ważną rolę w dalszym podtrzymywaniu strategii politycznej Polski i utrzymaniu jej wiarygodności zewnętrznej. W związku z tym zamierzam jak najszybciej uzyskać aprobatę ze strony zarządu MFW" - dodał.

Na dzień 16 grudnia 2010 r., podobnie jak w ubiegłym tygodniu, do dyspozycji Polski z tytułu elastycznej linii kredytowej pozostawała cała kwota 13,69 mld SDR.

d1t8c8u

W maju 2009 r. MFW zaakceptował jednoroczną umowę w ramach elastycznej linii kredytowej. Umowa wygasła 5 maja 2010 r., a została odnowiona 2 lipca 2010 r. Umowa, tak jak poprzednia, opiewa na 13,69 mld SDR, czyli ok. 20,43 mld dolarów.

SDR (tzw. specjalne prawa ciągnienia) to międzynarodowa jednostka walutowa o charakterze pieniądza bezgotówkowego, emitowana przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. (PAP)

mak/ jtt/

d1t8c8u

Podziel się opinią

Share
d1t8c8u
d1t8c8u