Trwa ładowanie...
mfw
23-03-2009 13:06

MFW: sytuacja gospodarcza na świecie bardzo niepokojąca i trudna

Szef Międzynarodowego Funduszu
Walutowego (MFW) Dominique Strauss-Kahn powiedział,
że sytuacja gospodarcza na świecie, niosąca ryzyko recesji w 2009
roku, pozostaje "nadzwyczaj niepokojąca i trudna".

MFW: sytuacja gospodarcza na świecie bardzo niepokojąca i trudnaŹródło: PAP/EPA, fot: SALVATORE DI NOLFI
d2juif4
d2juif4

Dodał, że uzdrowienie gospodarki nie jest możliwe bez uporządkowania sektora finansowego.

_ Szczerze mówiąc, sytuacja jest tragiczna _ - powiedział szef MFW w Genewie, gdzie uczestniczył w spotkaniu w ONZ-owskiej Międzynarodowej Organizacji Pracy. Ostrzegł, że gdy kryzys przeniesie się do krajów rozwijających się, rosnące bezrobocie i bieda wywołają niepokoje społeczne, które w niektórych przypadkach mogą doprowadzić do wojen.

Strauss-Kahn potwierdził, że MFW wkrótce ogłosi nowe prognozy dla światowej gospodarki, według których zmniejszy się ona w tym roku o 0,5-1 procenta. Podkreślił, że stanie się to po raz pierwszy po ponad 50 latach nieprzerwanego wzrostu.

MFW uważa jednak, że uzdrowienie gospodarki może nastąpić już w 2010 roku, jeśli tylko podjęte zostaną energiczne działania.

d2juif4

Strauss-Kahn wymienił wśród nich stymulowanie popytu. Jego zdaniem, mimo że banki centralne sięgają po niekonwencjonalne narzędzia, to w polityce monetarnej osiągnięto już granice.

Szef MFW podkreślił, że konieczne jest przywrócenie zdrowego sektora finansowego. Chociaż dofinansowywanie banków nie jest popularne, to przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe nie przetrwają bez systemu bankowego - zaznaczył. (PAP)

d2juif4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2juif4