MG: będą kolejne ułatwienia dla firm w SSE (komunikat)

...

25.03. Warszawa - Ministerstwo Gospodarki informuje:

Na wniosek ministra gospodarki Rada Ministrów przyjęła 25 marca 2014 r. projekt założeń o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Dokument wprowadza ułatwienia w prowadzeniu firm na obszarze SSE. - Nowelizacja ustawy będzie ważnym krokiem zwiększającym konkurencyjność polskiej gospodarki - podkreśla wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Najistotniejszą i najbardziej oczekiwaną przez przedsiębiorców regulacją ujętą w projekcie jest wprowadzenie jednolitych zasad zmiany zezwolenia. Oznacza to, że we wszystkich zezwoleniach, bez względu na datę wydania, możliwe będzie obniżenie poziomu zatrudnienia maksymalnie o 20 proc. wielkości bazowej. Obecnie taka możliwość odnosi się tylko do zezwoleń wydanych po wejściu w życie nowelizacji ustawy o SSE z dnia 30 maja 2008 r., tj. po 4 sierpnia 2008 r.

Kolejne rozwiązanie dotyczy określenia przesłanek wygaszenia zezwolenia na wniosek przedsiębiorcy. Do tej pory nie były one ustalone. Propozycja MG zakłada istnienie dwóch przesłanek, które pozwalają na złożenie wniosku o wygaszenie zezwolenia. Taką możliwość będą mieli przedsiębiorcy, którzy przed dniem złożenia wniosku nie korzystali z ulg w podatku dochodowym w oparciu o zezwolenie.

Przedsiębiorcy, którzy w świetle nowych zasad nie będą mogli ubiegać się o wygaszenie zezwolenia, a przewidują, że nie spełnią jego warunków, uzyskają możliwość złożenia wniosku o cofnięcie zezwolenia. Dzięki temu firmy, które korzystały ze zwolnień od podatku dochodowego, unikną wyższych odsetek od zaległości podatkowych.

Nowe rozwiązanie MG rozszerza również zakres zadań spółek zarządzających strefami. Zakładają one wpisanie do ustawowego katalogu zadań współpracę ze środowiskiem akademickim, a także tworzenie odpowiednich warunków do powstawania klastrów. - Chcemy zwiększyć potencjał stref, m.in. poprzez szersze kontakty z uczelniami. Pozwoli to rekrutować z nich przyszłych pracowników stref - wyjaśnia wicepremier Piechociński.

Łączna powierzchnia stref na koniec 2013 r. wynosiła 16 203,68 ha. Obejmowała tereny zlokalizowane w 151 miastach i 217 gminach. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na podstawie zezwolenia zainwestowali w strefach w 2013 r. ponad 93,1 mld zł, co stanowiło wzrost o ponad 7,3 mld zł w porównaniu z rokiem 2012. Przedsiębiorcy zatrudnili ponad 266,7 tys. osób, z czego 73,5 proc. stanowiły nowe miejsca pracy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
prawoinwestycjegospodarka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)