Trwa ładowanie...
d1rdose

MG ws. programu wsparcia prywatyzacji pracowniczej (komunikat)

...

d1rdose
d1rdose

22.10. Warszawa - Biuro Prasowe Ministerstwa Gospodarki informuje:

Wsparcie aktywności pracowników, zwiększenie zainteresowania samorządu terytorialnego udziałem w prywatyzacji oraz upowszechnienie własności obywatelskiej to najważniejsze założenia programu "Wspieranie prywatyzacji poprzez udzielanie poręczeń spółkom z udziałem pracowników i jednostek samorządu terytorialnego". Przygotowany w MG program Rada Ministrów przyjęła 20 października br.

Beneficjentami programu będą przede wszystkim spółki aktywności obywatelskiej (SAO) - założone przez pracowników, z udziałem m.in. jednostek samorządu terytorialnego. Jego wdrożenie ułatwi spółkom pracowniczym dostęp do poręczeń kredytowych, które będą przyznawane na zasadach rynkowych przez Bank Gospodarstwa Krajowego, do czasu zakończenia procesów prywatyzacyjnych w Polsce. Kredyty udzielane będą natomiast przez banki komercyjne.

Gwarancjami i poręczeniami zostaną objęte zobowiązania finansujące: leasing pracowniczy, nabycie od syndyka przedsiębiorstwa upadłego lub jego części wystawionej na sprzedaż w ramach postępowania upadłościowego oraz wzmocnienie kapitałowe spółek aktywności obywatelskiej.

d1rdose

Poręczenia w ramach programu mogą być przyznawane przez Bank Gospodarstwa Krajowego do kwoty stanowiącej równowartość 30 mln euro, do wysokości 80 proc. pozostającego do spłaty zobowiązania objętego poręczeniem.

Obok ułatwień w dostępie spółek z udziałem pracowników do poręczeń program MG korzystnie wpłynie także na warunki prowadzenia projektów prywatyzacyjnych. Jednocześnie realizacja programu zabezpieczy interesy skarbu państwa w odniesieniu do podmiotów, których prywatyzacja mogłaby się opóźnić z uwagi na małe zainteresowanie inwestorów.

Prace nad programem zostały poprzedzone pogłębioną analizą krajowych i zagranicznych doświadczeń w zakresie upowszechniania własności pracowniczej. Wynika z nich, że prywatyzacja pracownicza jest powszechnie stosowana w wysoko rozwiniętych krajach świata, a wspieranie rozwoju akcjonariatu pracowniczego zajmuje znaczące miejsce w polityce gospodarczej wielu krajów europejskich.

Nadzór nad realizacją programu sprawowany będzie przez ministra gospodarki we współpracy z ministrami finansów i skarbu państwa.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d1rdose
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rdose