Trwa ładowanie...
d15ldww

MG ws. spotkania ministrów ds. energii krajów UE (komunikat)

...

Share
d15ldww

25.11. Warszawa - MG informuje:

- Przyjęcie przez kraje UE konkluzji dotyczących współpracy energetycznej to duże osiągnięcie polskiej prezydencji. Pozwoli to na realne zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii w Europie - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak po posiedzeniu Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (TTE). Spotkanie ministrów ds. energii krajów członkowskich odbyło się 24 listopada 2011 r. w Brukseli.

Przyjęty przez kraje członkowskie dokument definiuje m.in. zasady rynkowe w relacjach zewnętrznych, kluczowe projekty infrastrukturalne umożliwiające dostawy surowców spoza UE oraz współpracę państw członkowskich na forach międzynarodowych, jak MAE, czy agencja IRENA.

d15ldww

Osiągnięcie porozumienia w zakresie zewnętrznego wymiaru polityki energetycznej było jednym z centralnych priorytetów polskiej prezydencji.

Wicepremier Pawlak poinformował, że ministrowie ds. energii omówili nowe rozporządzenie w sprawie infrastruktury przesyłowej. Projekt rozporządzenia zawiera m.in. propozycje działań na rzecz skrócenia czasu wydawania pozwoleń, mechanizmu podziału kosztów związanych z realizacją transgranicznych projektów oraz stworzenia zachęt inwestycyjnych. - W ramach instrumentu "Łącząc Europę" Komisja proponuje, aby w okresie 2014-2020 przyznać 9,1 mld euro na inwestycje w infrastrukturę energetyczną. - poinformował wicepremier Pawlak.

W jego opinii, do budowy sieci przesyłowych potrzebny jest przede wszystkim prywatny kapitał. - Poprzez tworzenie sprzyjających warunków inwestycyjnych zachęcimy przedsiębiorców do lokowania swoich środków w tym sektorze - przekonywał wicepremier. - Możemy przy tym skorzystać z ostatnich osiągnięć III pakietu energetycznego, jak m.in. ustanowienie Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki czy współpracy operatorów w ramach sieci ENTSO - zaznaczył.

Wicepremier Pawlak poinformował, że ministrowie przyjęli także raport polskiej prezydencji poświęcony kilkumiesięcznym pracom nad projektem dyrektywy ws. efektywności energetycznej. - Doszliśmy do porozumienia co do dziedzin, w których konieczne są dalsze prace w kierunku oszczędzania energii - podkreślił wicepremier Pawlak. - Po dzisiejszym posiedzeniu opracujemy zmienioną wersję projektu dyrektywy i przedstawimy ją w pierwszej połowie grudnia - zapowiedział.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ akuc/

d15ldww

Podziel się opinią

Share
d15ldww
d15ldww