Trwa ładowanie...
biurowce

Miasta średniej wielkości mogą powalczyć o biurowce

Deweloperzy ostrożnie podchodzą do inwestowania w mniejszych miastach, choć niektórzy dostrzegają ich potencjał - informuje "Puls Biznesu".

Share
Miasta średniej wielkości mogą powalczyć o biurowce
Źródło: Thinkstockphotos
d1ltpb7

W Polsce jest ponad 6,5 mln mkw. biur, z tego około 4 mln mkw. w Warszawie. Pozostała część w większości przypada na największe aglomeracje: Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto.

- Mimo że w Warszawie wzrósł poziom pustostanów, to i tak deweloperzy najchętniej budują w stolicy. W ostatnich 2-3 latach roczny poziom wynajmu biur w Warszawie wynosił średnio 500-600 tys. mkw., co jest niemożliwe nawet w największych miastach wojewódzkich - mówi Piotr Maciąg, dyrektor rynku komercyjnego w Unidevelopment.

d1ltpb7

Zdaniem Daniela Patera z Peakside Polonia Management, największą przeszkodą zniechęcającą dużych deweloperów do inwestowania w biurowce w mniejszych miastach jest mała siła nabywcza miejscowych firm, które wolą budować własne siedziby niż wynajmować biura, a także brak zainteresowania funduszy inwestycyjnych kupnem takich nieruchomości.

- Największe szanse na rozwój rynków biurowych są w miastach z dużym zapleczem akademickim oraz dobrą siecią dróg i lotniskiem - ocenia Marek Ciunowicz, dyrektor regionalny kierujący działem reprezentacji najemców w Knight Frank.

d1ltpb7

Podziel się opinią

Share
d1ltpb7
d1ltpb7