Miasta średniej wielkości mogą powalczyć o biurowce
Deweloperzy ostrożnie podchodzą do inwestowania w mniejszych miastach, choć niektórzy dostrzegają ich potencjał - informuje "Puls Biznesu".
15.10.2013 | aktual.: 15.10.2013 06:29
W Polsce jest ponad 6,5 mln mkw. biur, z tego około 4 mln mkw. w Warszawie. Pozostała część w większości przypada na największe aglomeracje: Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto.
- Mimo że w Warszawie wzrósł poziom pustostanów, to i tak deweloperzy najchętniej budują w stolicy. W ostatnich 2-3 latach roczny poziom wynajmu biur w Warszawie wynosił średnio 500-600 tys. mkw., co jest niemożliwe nawet w największych miastach wojewódzkich - mówi Piotr Maciąg, dyrektor rynku komercyjnego w Unidevelopment.
Zdaniem Daniela Patera z Peakside Polonia Management, największą przeszkodą zniechęcającą dużych deweloperów do inwestowania w biurowce w mniejszych miastach jest mała siła nabywcza miejscowych firm, które wolą budować własne siedziby niż wynajmować biura, a także brak zainteresowania funduszy inwestycyjnych kupnem takich nieruchomości.
- Największe szanse na rozwój rynków biurowych są w miastach z dużym zapleczem akademickim oraz dobrą siecią dróg i lotniskiem - ocenia Marek Ciunowicz, dyrektor regionalny kierujący działem reprezentacji najemców w Knight Frank.