Trwa ładowanie...

Miesiąc telewizji za darmo. Promocja KRRiT

Jeśli do 25 stycznia wpłacimy opłatę za cały rok z góry, jeden miesiąc abonamentu dostaniemy za darmo.

Miesiąc telewizji za darmo. Promocja KRRiTŹródło: Jupiterimages
d2dm0nu
d2dm0nu

Opłaty abonamentowe wnosi się do 25. dnia każdego miesiąca. Jeśli ktoś zdąży zapłacić do 25 stycznia - jeden miesiąc będzie gratis. Gospodarstwo domowe płaci tylko za pierwszy odbiornik radiowy i telewizyjny. Kolejnych nie trzeba już rejestrować. Nie ma też już archaicznych książeczek wydawanych przez pocztę. Płaci się tak, jak wszystkie inne rachunki, również przez internet. Ewentualne zaległości mogą być rozłożone na raty albo nawet umorzone.

W tej sprawie trzeba się zwrócić do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Wcześniej warto sprawdzić, czy nie jesteśmy w grupie osób zwolnionych z płacenia abonamentu. Należą do niej między innymi osoby starsze, niezamożne, kombatanci i inwalidzi. Do płacenia abonamentu są zobowiązane firmy i to za każdy odbiornik, również we wszystkich samochodach służbowych. Opłacanie telewizji kablowej nie zwalnia z wnoszenia opłaty radiowo-telewizyjnej.

W ubiegłym roku wpływy abonamentowe były najniższe w historii polskich mediów publicznych. Polacy zajmują pierwsze miejsce pośród narodów Unii Europejskiej w niepłaceniu abonamentu radiowo-telewizyjnego. W 2005 roku Polskie Radio otrzymało z tego źródła 205 milionów złotych. W ubiegłym roku rekordowo mało - zaledwie 135 milionów.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Jan Dworak, przypomniał, że Rada pracuje nad zmianami prawnymi, które radykalnie poprawią ściągalność abonamentu, ale - zaznaczył - będzie to wymagało decyzji ustawodawcy, czyli parlamentu. Póki tej decyzji nie ma, KRRiT stara się usprawnić obecny system: chodzi o pobór abonamentu, za który odpowiada Poczta Polska.

d2dm0nu

We Francji abonament płacą wszystkie gospodarstwa: opłata jest ściągana razem z podatkiem katastralnym. W Irlandii abonament jest płacony za urządzenia odbierające sygnał telewizyjny, a więc nie tylko za telewizory, ale również za anteny satelitarne, komputery, czy zaawansowane technologicznie telefony. W Wielkiej Brytanii płaci 96% gospodarstw - sklepy mają obowiązek informowania odpowiednich organów o klientach kupujących sprzęt mogący odbierać sygnał radiowy i telewizyjny. W Niemczech prawie 100% gospodarstw płaci abonament.

Rejestracja odbiornika na poczcie jest bardzo prosta, a opłata abonamentowa niewysoka: za radioodbiornik wynosi 5,50 złotych miesięcznie, za telewizor lub radioodbiornik i telewizor - 18,50.

d2dm0nu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dm0nu