Trwa ładowanie...
d1ug9zt

Mięso chorych krów mogło trafić do kebabów. Dziennikarze pokazali film z ubojni z ukrytej kamery

Reporterzy Uwagi i Superwizjera TVN odkryli brutalną prawdę o polskich ubojniach, które pod osłoną nocy, bez obecności weterynarza, zabijały i przerabiały na mięso chore lub wręcz padłe krowy. Spożycie przygotowanych z niego może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mięso chorych krów mogło trafić do kebabów. Dziennikarze pokazali film z ubojni z ukrytej kamery
(PAP, Fot: Jacek Bednarczyk)
d1ug9zt

O procederze kilka miesięcy temu dowiedzieli się dziennikarze Superwizjera TVN. Dziennikarzom udało się zdobyć bezpośrednie dowody na przestępstwa przy uboju. Jeden z nich zatrudnił się w ubojni, a publikowane w materiale nagrania są momentami wstrząsające.

Chore, często konające już zwierzęta, a nawet martwe, są przy pomocy lin wyciągane z aut i bez pośpiechu zabijane. Nie ma przy tym lekarza weterynarii. Pracownicy ubojni sami przybijają pieczątki świadczące o przydatności mięsa do spożycia. W materiale nie pada nazwa zakładu. Wiadomo jedynie, że ubojnia znajduje się na Mazowszu, w powiecie Ostrów Mazowiecka.

Jak mówi na nagraniu zarejestrowanym ukrytą kamerą jedna z pracownic, mięso z uboju "leżaków", jak nazywane są chore zwierzęta, trafia m.in. do kebabów.

d1ug9zt

Dochodowy biznes

Dziennikarz, który zatrudnił się w ubojni, początkowo nie miał dostępu do tego, co działo się w nocy. Widział jednak i czuł mięso, które zostawało po nocnej zmianie. Często z ubytkami, które, jak słyszymy w materiale, mogły pozostać po usuwaniu ropni.

W końcu dziennikarza dopuszczono do nocnych zmian - nie przeszedł przed tym żadnych szkoleń. Tam widział już wjeżdżające jeden za drugim samochody z "leżakami".

d1ug9zt

Według informatora Superwizjera to bardzo dochodowy biznes. Czarny rynek ma kwitnąć od lat. Ogłoszenia można znaleźć w internecie. Na jednym "leżaku" można zarobić nawet 1 tys. zł, choć najczęściej ubojnie płacą 400-500 zł. Hodowca na uśpienie musi natomiast wydać 500 zł.

Jak dużo można zarobić? Hodowca przede wszystkim pozbywa się problemu, prawdziwe kokosy zgarnia ubojnia. Za zdrową krowę musi zapłacić 2,5 tys. zł. Na kilogramie mięsa zarabia więc ok. 9 gr. Na chorej sztuce to ponad 2 zł. Jak informują autorzy materiału, średniej wielkości zakład zamiast 350 tys. zł zarabia więc ok. 2,5 mln zł rocznie.

Zakaz uboju rytualnego w Polsce. Minister mówi o "pustym uspokajaniu sumienia"

d1ug9zt

Niebezpieczne dla zdrowia

Nieprzebadane mięso chorych zwierząt grozi wieloma chorobami dla spożywających je ludzi. - Po to jest lekarz weterynarii, by po zbadaniu zwierzęcia mógł, na podstawie wiedzy, autorytatywnie stwierdzić, że ta tusza jest zdatna do spożycia i można ją puścić na rynek. Jeżeli tusza nie jest zbadana to mięso może być szkodliwe dla konsumenta - mówił w materiale TVN prof. Roman Kołacz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

- Jestem poruszony i wstrząśnięty. Nie wyobrażałem sobie, że w Polsce może mieć coś takiego miejsce. Porażające jest już wywlekanie zwierząt z pojazdów - stwierdził naukowiec. Dodał, że jest to też nielegalne.

Rolnicy są oszukiwani. Na pieniądze czekają nawet 200 dni

Prokuratura wkracza do akcji

d1ug9zt

Po kilku miesiącach dziennikarze wrócili do ubojni, tym razem już oficjalnie. Nagrali transport z "leżakami".

Co na to szef ubojni? Zapewniał, że lekarz weterynarii był przy uboju. Na pytanie dziennikarza, gdzie w takim razie jest weterynarz, skoro na podłodze leży chora krowa, odpowiedział, że "pójdzie sprawdzić". Lekarz pojawił się w zakładzie po ok. pół godziny.

Jak z kolei słyszeliśmy wcześniej w materiale, po nocnych zmianach gotowe do sprzedaży mięso sprawdzali przełożeni. Wskazywali, które fragmenty tusz należy jeszcze usunąć. Mieli więc świadomość, co sprzedają.

Po telefonie od dziennikarza Tomasza Patory sprawą zajęła się policja oraz powiatowa lekarz weterynarii. Ta, jak twierdzi, nie wiedziała o tym, co się dzieje w ubojni. Przekonywała, że zakład jest pod kontrolą. Na pytanie dziennikarza, czy również w nocy, odpowiedziała przecząco.

d1ug9zt

Na nagraniu widzimy, że policjanci zabezpieczyli samochód z "leżakami", który porzucił jeden z kierowców. Nikt nie chciał jednak do niego zajrzeć, dopóki autor reportażu go nie otworzył.

Leżące w nim zwierzęta musiały kilka godzin czekać na uśpienie. Obecna na miejscu lekarz weterynarii tłumaczyła, że nie ma tylu środków farmakologicznych. "Muszę je ściągać z całego województwa" - stwierdziła. Ostatecznie nad ranem krowy zostały uśpione i przekazane do utylizacji.

Jak informuje TVN, sprawą mazowieckiej ubojni zajęła się prokuratura. Wojewódzki lekarz weterynarii stwierdził już w studiu TVN, że lekarze, których nagrali dziennikarze i którzy mieli nadzorować ubojnię, zostali zwolnieni. Autor materiału podkreślił jednak, że sprawa dotyczy całej Polski, a nie tylko zakładu wskazanego w materiale.

Inspekcja Weterynaryjna żąda podwyżek

Emisja całego reportażu Superwizjera „Chore Bydło Kupię” zaplanowana jest we wtorek o godz. 23:40 w TVN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ug9zt

Podziel się opinią

Share
d1ug9zt
d1ug9zt