Mieszkanie Plus. Ważna informacja w sprawie zapisów

Zapisy do programu Mieszkanie Plus rozpoczną się zgodnie z zapowiedziami, czyli w połowie tego roku - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Będzie on polegał na możliwości wynajęcia mieszkania po cenach niższych niż rynkowe.

Mieszkanie Plus. Ważna informacja w sprawie zapisów
Źródło zdjęć: © Eastnews | Jacek Dominski/REPORTER/EAST NEWS

Zapisy do programu Mieszkanie Plus rozpoczną się zgodnie z zapowiedziami, czyli w połowie tego roku - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Program będzie polegał na możliwości wynajęcia mieszkania po cenach niższych niż rynkowe.

Minister wziął udział w debacie dotyczącej programu, zorganizowanej w Warszawie przez "Gazetę Polską".

Program jest przeznaczony dla osób średnio zarabiających, których nie stać na kredyt mieszkaniowy. Minister podkreślił, że celem programu jest zlikwidowanie deficytu mieszkaniowego w Polsce. Przypomniał, że dziś rocznie do użytku oddaje się około 145 tysięcy mieszkań rocznie. Deficyt wynosi 970 tysięcy mieszkań. Żeby go zlikwidować, rocznie powinno być oddawanych do użytku mniej więcej 50 tysięcy lokali rocznie - podsumował Andrzej Adamczyk.

Pytania o program Mieszkanie Plus trafiają już do samorządowców. Prezydent białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk, który także uczestniczył w debacie, zaznaczył, że zainteresowanie mieszkańców miasta jest bardzo duże. Jak podkreślił Dariusz Stefaniuk, zainteresowani otrzymują informację, że w połowie tego roku rozpoczną się zapisy. W tym samym czasie mają być też znane szczegółowe kryteria dotyczące udziału w programie.

Więcej na temat programu Mieszkanie Plus czytaj TUTAJ.

Program Mieszkanie Plus

Program Mieszkanie Plus będzie polegał na możliwości wynajęcia mieszkania po cenach niższych niż rynkowe. Jego uczestnicy będą mieli możliwość przejęcia lokalu na własność po kilkudziesięciu latach najmu. Pierwsze z mieszkań trafią na rynek w 2019 roku.

Podstawowym celem programu jest zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających ich nabycie lub wynajęcie po cenach komercyjnych. Rząd chce, by w 2030 r. liczba mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań. Obecnie są to 363 mieszkania.

Innym celem programu jest zwiększenie możliwości zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym (ze względu na niskie dochody lub szczególnie trudną sytuację życiową). Chodzi o zmniejszenie liczby oczekujących na najem mieszkania gminnego - do 2030 r. samorządy gminne powinny mieć możliwość zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wszystkich oczekujących na najem mieszkania od gminy.

Będzie to możliwe m.in. dzięki rozwojowi mieszkalnictwa wspomaganego (np. chronionego) oraz zwiększeniu możliwości gmin w zakresie dostarczania mieszkań dla najuboższych.

Zgodnie z założeniami programu mają powstać tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, w mieszkaniu na wynajem ma wynieść od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12 - 24 zł za metr kwadratowy. Więcej czytaj TUTAJ.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (22)