Trwa ładowanie...
d4bqm32

Ministerstwo kultury dementuje nieprawdziwe informacje rosyjskiej gazety "Izwiestia" (komunikat)

04.04. Warszawa Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski podczas wizyty w Smoleńsku 10 kwietnia 2012r. symbolicznie wskazał lokalizację pomnika upamiętniającego...

d4bqm32
d4bqm32

04.04. Warszawa Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski podczas wizyty w Smoleńsku 10 kwietnia 2012r. symbolicznie wskazał lokalizację pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy samolotu prezydenckiego. Będzie miał on formę czarnego, popękanego muru, na którym znajdą się nazwiska ofiar katastrofy. Granitowy pomnik o długości 115 metrów wraz z okalającym go chodnikiem zajmie 1.219 m2. Infrastruktura obejmuje drogę dojazdową z parkingiem oraz węzeł sanitarny. W projekcie pomnika nigdy nie planowano uwzględnienia kaplicy, ani innych miejsc kultu religijnego czy ekspozycji muzealnych.

8 sierpnia 2012 roku, MKiDN przekazało stronie rosyjskiej protokół z pierwszego roboczego spotkania polskiej i rosyjskiej grupy koordynacyjnej, zawierający propozycję podziału obowiązków związanych z realizacją budowy pomnika. Odpowiedź otrzymaliśmy w marcu 2013.

Projekt pomnika został wybrany w Międzynarodowym Konkursie. W składzie Sądu Konkursowego znaleźli się, między innymi dwaj przedstawiciele Federacji Rosyjskiej tj. Pan prof. Jury Pawłowicz Volczok oraz Pan Valery Josifowicz Perfiljew, pracownik ministerstwa Kultury FR, obaj desygnowani przez Ministra Kultury FR. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 30 marca 2012 roku, a decyzja jurorów była jednomyślna.

Zwycięski projekt był niejednokrotnie prezentowany na forum publicznym, omawiany podczas bezpośrednich spotkań Ministrów Kultury oraz przedstawicieli zespołu polskich i rosyjskich ekspertów (m.in. w rosyjskim Ministerstwie Kultury, z udziałem przedstawicieli rosyjskiego MSZ i Gubernatora Obwodu Smoleńskiego, p. A. Ostrowskiego oraz bezpośrednio w Smoleńsku na spotkaniu Grupy ekspertów z Gubenatorem, Wicegubernatorami i przedstawicielami Obwodu Smoleńskiego). Założenia projektu i sam projekt został bardzo pozytywnie odebrany, co było niejednokrotnie podkreślane przez stronę rosyjską, także podczas oficjalnego spotkania w Smoleńsku, kiedy z udziałem Wicegubernatora Smoleńska została przeprowadzona wizja lokalna w terenie przeznaczonym pod budowę pomnika.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

d4bqm32
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bqm32