Trwa ładowanie...
łotwa

Ministrowie potwierdzili przyjęcie Łotwy do strefy euro od 2014 r.

Ministrowie finansów UE formalnie zatwierdzili we wtorek przystąpienie Łotwy do strefy euro od 1 stycznia 2014 r. To dobra wiadomość nie tylko dla Łotwy, ale także dla strefy euro, o której rozpadzie spekulowano jeszcze parę lat temu - zaznaczył premier Łotwy.

Share
Ministrowie potwierdzili przyjęcie Łotwy do strefy euro od 2014 r.
Źródło: Jupiterimages
d3ozgyg

- Wierzymy, że to dobra wiadomość nie tylko dla Łotwy, ale także dla Europy i strefy euro. Dowodzi zaufania (do strefy euro) mimo problemów czy spekulacji sprzed paru lat o rozpadzie strefy euro - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli premier Łotwy Valdis Dombrovskis.

Łotwa ma nadzieję na pozytywny wpływ przyjęcia euro na jej gospodarkę, zwłaszcza na wzrost inwestycji zagranicznych, co nastąpiło w Estonii, gdy przyjęła euro w 2011 r. Premier zapewnił, że Łotwa bierze też na siebie zobowiązania wynikające z kryzysu. Łotwa jako członek strefy euro będzie musiała wpłacić swoją składkę do funduszu ratunkowego strefy euro EMS (Europejski Mechanizm Stabilizacyjny).

d3ozgyg

- Wkład Łotwy do EMS wynosi 40 mln euro rocznie przez pięć pierwszych lat, a później (...) dodatkowe 120 mln euro. W sumie jest to ponad 300 mln euro. To nie są ogromne pieniądze, ale ważne, żebyśmy brali udział w tym mechanizmie w razie kłopotów - powiedział łotewski minister finansów Andris Vilks.

Komisarz UE ds. gospodarczych, walutowych i euro Olli Rehn zaznaczył, że przyjęcie Łotwy do strefy euro było możliwe dzięki jej "zrównoważonej konwergencji ze strefą euro". - Łotwa i Estonia są wewnątrz (strefy euro), a Litwa chce przyjąć euro w 2015 r. To oznacza, że wszystkie kraje bałkańskie są wewnątrz strefy euro albo do niej zmierzają - powiedział komisarz.

W opublikowanym 5 czerwca raporcie Komisja Europejska uznała, że Łotwa po podjęciu wielu działań po głębokiej recesji z lat 2008-2009 jest gotowa na przyjęcie euro od 1 stycznia 2014 roku.

Łotwa będzie 18. krajem strefy euro, po sąsiedniej Estonii, która przyjęła unijną walutę w styczniu 2011 roku.

Z Brukseli Julita Żylińska

d3ozgyg

Podziel się opinią

Share
d3ozgyg
d3ozgyg