'Minutes': Większość członków RPP za obniżką stóp proc. w najbliższym czasie
Warszawa, 18.09.2014 (ISBnews) - Podczas wrześniowego posiedzenia większość członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) uznała, że w najbliższym czasie prawdopodobnie będzie uzasadnione obniżenie poziomu stóp procentowych, podał bank centralny w "minutes" z tego posiedzenia. Podczas posiedzenia RPP odrzuciła wnioski o obniżkę stóp procentowych zarówno o 50 pb, jak i 25 pb.
18.09.2014 14:05
"Na posiedzeniu zgłoszono wniosek o obniżenie podstawowych stóp procentowych NBP o 0,50 pkt proc. Wniosek nie został przyjęty. Zgłoszono również wniosek o obniżenie podstawowych stóp procentowych NBP o 0,25 pkt proc. Wniosek nie został przyjęty" - czytamy w "minutes"
Ostatecznie RPP postanowiła utrzymać podstawowe stopy procentowe na poziomie: stopa referencyjna 2,50%, stopa lombardowa 4,00%, stopa depozytowa 1,00%, stopa redyskonta weksli 2,75%, podano dalej.
"Dyskutując na temat decyzji o wysokości stóp procentowych, większość członków Rady uznała, że w najbliższym czasie prawdopodobnie będzie uzasadnione prawdopodobnie dostosowanie poziomu stóp procentowych NBP. Za obniżeniem stóp procentowych przemawiają - ich zdaniem - sygnały osłabienia koniunktury w kraju i za granicą, brak presji cenowej i wzrost ryzyka utrzymywania się inflacji poniżej celu w średnim okresie, a także poluzowanie polityki pieniężnej w strefie euro. Członkowie ci oceniali także, że wobec umiarkowanego wzrostu gospodarczego i utrzymującej się niepewności ryzyko powstania nierównowag makroekonomicznych po ewentualnym obniżeniu stóp procentowych jest niewielkie" - czytamy w "minutes".
Część członków Rady uznała, że stopy procentowe NBP powinny zostać obniżone już na bieżącym posiedzeniu, podkreśla bank centralny.
"Argumentowali oni, że - wobec rosnącego ryzyka spowolnienia wzrostu gospodarczego i utrzymywania się inflacji wyraźnie poniżej celu w Polsce w kolejnych kwartałach - uzasadnione jest możliwie szybkie obniżenie stóp procentowych" - wskazano w dokumencie.
Inni członkowie RPP wskazywali na niepewność dotyczącą trwałości osłabienia koniunktury oraz sytuacji na Wschodzie, co uzasadniało - ich zdaniem - utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie na bieżącym posiedzeniu.
"Przypominali oni również, że na poprzednich posiedzeniach Rada sygnalizowała stabilizację stóp procentowych do końca III kwartału. Jednocześnie podkreślali oni, że jeśli napływające dane nie zmienią istotnie oceny stanu koniunktury i procesów inflacyjnych, to na kolejnym posiedzeniu uzasadnione będzie rozpoczęcie dostosowania polityki pieniężnej" - podano także.
Część członków Rady oceniała natomiast, że dostosowanie polityki pieniężnej w Polsce nie jest obecnie uzasadnione.
"W ich ocenie mimo pojawiających się sygnałów osłabienia koniunktury, możliwe jest utrzymanie stabilnego wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach. Wskazywali oni na ograniczony wpływ zmian stóp procentowych na decyzje podmiotów gospodarczych w warunkach podwyższonej niepewności. Ich zdaniem w obliczu ograniczonego popytu na kredyt dla przedsiębiorstw, dodatkowy impuls monetarny miałby bardzo ograniczony wpływ na akcję kredytową w tym obszarze. Argumentowali oni również, że ewentualne osłabienie kursu walutowego - towarzyszące obniżeniu stóp procentowych - wpłynęłoby negatywnie na siłę nabywczą gospodarstw domowych zadłużonych w walutach obcych. Wskazywali oni również, że - w przypadku zmniejszenia się niepewności - obniżenie stóp procentowych może oddziaływać w kierunku pojawienia się nierównowag makroekonomicznych" - informuje także bank centralny.
RPP napisała w komunikacie po wrześniowym posiedzeniu, że rozpocznie dostosowanie polityki pieniężnej, jeśli napływające dane będą potwierdzały osłabienie koniunktury gospodarczej oraz wzrost ryzyka utrzymania się inflacji poniżej celu w średnim okresie.
Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Marek Belka powiedział na konferencji prasowej po wrześniowym posiedzeniu Rady, że obniżki stóp procentowych są w Polsce bardzo prawdopodobne, a RPP rozmawiała o ich rozpoczęciu na tym posiedzeniu, choć nie podjęła jeszcze takiej decyzji.
(ISBnews)