Trwa ładowanie...

Młodzi Polacy przegrywają z inwestorami. Muszą mieszkać z rodzicami

Polska jest w czołówce krajów UE, w których oddaje się najwięcej mieszkań. To samo dotyczy rozpoczętych prac budowlanych. Jednocześnie z roku na rok rośnie liczba młodych osób, które mieszkają z rodzicami. Choć w Polsce buduje się dużo, to coraz mniej osób stać na własny kąt. Ceny nieruchomości rosną szybciej niż pensje Polaków.

Ponad 2,6 mln dorosłych młodych zdecydowało się na mieszkanie z rodzicamiPonad 2,6 mln dorosłych młodych zdecydowało się na mieszkanie z rodzicamiŹródło: Adobe Stock, fot: ©Wiktor - stock.adobe.com
d4ianbd
d4ianbd

Branża budowlana od dłuższego czasu ma się w Polsce bardzo dobrze. Nowe mieszkania wykupowane są praktycznie od razu, a ceny rosną w zasadzie z miesiąca na miesiąc. Analitycy zwracają uwagę, że w roku 2022 wzrost cen może być wolniejszy, ale nie ma szans na odwrócenie trendu.

Młodzi Polacy mieszkają z rodzicami

W 2020 roku niemal połowa Polaków w wieku 25-35 lat mieszkała wciąż z rodzicami. Według Eurostatu ponad 2,6 mln dorosłych młodych zdecydowało się na mieszkanie z rodziną (to o 172 tys. więcej niż w 2019 roku). Powodem takie decyzji mają być wysokie ceny mieszkań — informuje Newseria.

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania rośnie szybciej niż średnie zarobki w Polsce. Najgorsza sytuacja pod tym względem jest w Warszawie, w której zarabia się, jak na warunki mniejszych miast, naprawdę nieźle. Statystyczny mieszkaniec stolicy przy pensji około 5126 zł netto, co oznacza, że na metr kwadratowy nieruchomości zarobi dopiero po 42 dniach pracy — wynika z analiz HRE Imvestments.

Około 2 mln osób musi wymienić dekoder. Rząd dołoży

Budujemy dużo, ale mało młodych osób stać na mieszkanie

Patrząc na zarobki Polaków i ceny mieszkań, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że większość z 2,6 mln osób mieszkających z rodzicami w innej sytuacji ekonomicznej od razu zdecydowałaby się na własne mieszkanie.

d4ianbd

Paradoksalnie — choć nie stać nas na własne mieszkanie, to Polska jest w czołówce państw UE pod względem oddawanych do użytku mieszkań i rozpoczynanych budów, to liczba mieszkań na 1000 mieszkańców jest poniżej średniej dla Unii — czytamy w materiale przygotowanym przez portal Newseria. Średnia unijna to 463 mieszkania na tysiąc mieszkańców. W Polsce są to 392,90.

Dodatkowo deweloperzy zmniejszają powierzchnię mieszkań oddawanych do użytku. W 2009 r. średnia powierzchnia mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem wynosiła w dużych miastach ok. 65 m kw. W 2020 r. wielkość ta skurczyła się do 56 m kw.

Mieszkań na rynku nie brakuje, ale zdolność kredytowa młodych osób wcale nie rośnie. Tym bardziej że mieszkania traktowane są w tej chwili jako inwestycja kapitałowa. Dlatego też młodzi ludzie muszą walczyć o swój kąt z funduszami inwestycyjnymi, które wykupują dosłownie całe osiedla.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4ianbd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ianbd