Trwa ładowanie...
d4i9bix

MNiSW: 180 mln zł na nowe technologie lotnicze (komunikat)

...

d4i9bix
d4i9bix

10.10. Warszawa - MNiSW informuje:

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza wyniki pierwszego konkursu InnoLot. Firmy wdrażające najnowocześniejsze technologie z branży lotniczej otrzymają dofinansowanie w wysokości ok. 180 mln zł na projekty o największym potencjale komercyjnym, realizowane przez konsorcja zrzeszające przedsiębiorców i jednostki naukowe.

Przemysł lotniczy charakteryzuje niezwykła dynamika rozwoju technologicznego. Znaczący wkład w rozwój tych nowatorskich rozwiązań mają polscy naukowcy. Dzięki współpracy nauki z biznesem polskie firmy zajmują wysoką pozycję na światowym rynku naukowo-badawczym i produkcyjnym w lotnictwie.

- To, co jest najważniejsze w tym programie, to ścisła współpraca naukowców z przemysłem - powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka. - Tu nie ma mowy o badaniach, które nie znajdą zastosowania. O to zadbają przedsiębiorcy. Naukowcy z kolei zadbają o to, że opracowane technologie i produkty będą innowacyjne. Chciałabym, aby przedstawiciele innych gałęzi przemysłu przypatrzyli się uważnie temu przedsięwzięciu, wyciągnęli odpowiednie wnioski i wyszli z podobną inicjatywą jak Platforma Lotnicza. Ja ze swojej strony zapewniam, że na takie konkursy jak InnoLot znajdą się środki w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej - dodaje prof. Barbara Kudrycka.

d4i9bix

Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z NCBR, specjaliści z WSK "PZL-Rzeszów" będą udoskonalać technologię produkcji komponentów m.in. dla firmy Boeing czy Airbus, zaś firma Eurotech Sp. z o.o. będzie pracować nad stworzeniem polskiego drona zasilanego silnikiem hybrydowym. W konsorcjach wszystkich projektów udział bierze wiele wiodących uczelni i instytutów badawczych, m.in. Politechnika Rzeszowska, AGH Kraków, Politechnika Wrocławska, Politechnika Warszawska czy Instytut lotnictwa.

- Przemysł lotniczy potrzebuje stałego dostępu do najnowszych technologii co skutkuje dużą intensywnością prac badawczo-rozwojowych. Nasz program będzie finansował projekty o największym potencjale komercyjnym, a rozwijane w ramach programu technologie będą weryfikowane w warunkach rzeczywistych. Program InnoLot otwiera nowe perspektywy w zakresie rozwoju rodzimych technologii lotniczych oraz pozwoli stworzyć nowe innowacyjne rozwiązania cieszące się uznaniem u największych producentów samolotów na świecie - zapowiada prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W pierwszym, rozstrzygniętym właśnie konkursie w ramach Programu InnoLot, dofinansowanie o łącznej wysokości ok. 180 mln zł otrzyma 12 projektów. Kolejne 153 mln na badania nad rozwojem nowoczesnych technologii lotniczych przekaże przemysł.

Program sektorowy InnoLot jest rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju i grupą stowarzyszeń firm lotniczych reprezentujących Polską Platformę Technologiczną Lotnictwa. Łączny budżet programu wynosi 500 mln zł. Na badania naukowe, prace rozwojowe i działania wspierające transfer ich wyników do przemysłu lotniczego, NCBR przeznaczyło 300 mln zł, zaś pozostałe 200 mln zł przekazały Dolina Lotnicza w Rzeszowie, Wielkopolski Klaster Lotniczy w Kaliszu i Federacja Firm Lotniczych Bielsko w Bielsku-Białej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

d4i9bix
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i9bix