MON: Leopardy dla wojsk lądowych (komunikat)

...

22.11. Warszawa - MON informuje:

W piątek, 22 listopada br., w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu ministrowie obrony Polski i Niemiec Tomasz Siemoniak oraz Thomas de Maiziere podpisali umowę na dostawę czołgów Leopard wraz ze sprzętem towarzyszącym dla polskich wojsk lądowych.

Umowa dotyczy 119 czołgów Leopard, w tym 105 w wersji 2A5 oraz 14 w wersji 2A4, a także ok. 200 sztuk sprzętu wsparcia i zabezpieczenia. Dostawy będą realizowane w latach 2014-2015.

"Kolejne Leopardy dla polskiej armii to nowoczesna, światowa górna półka. To korzystna oferta dla Polski negocjowana przez ostatni czas ze stroną niemiecką" - podkreślił minister Tomasz Siemoniak. "To ostatnia taka partia, tak duża ilość dostępna w takim trybie do zakupu. Takiej oferty już nie ma. Bardzo mocno o nią zabiegaliśmy" - dodał Tomasz Siemoniak.

"Wersja, którą kupimy pozwoli na eksploatację przez wiele lat bez konieczności modernizacji. To nowoczesny sprzęt. Chcemy, aby w przyszłości Leopardy były podstawowym czołgiem na wyposażeniu naszego wojska" - poinformował minister.

"W jednym czasie decydujemy się na pozyskanie partii nowych, ale też na modernizację obecnie użytkowanych w armii. Liczę, że w ciągu najbliższych 5 lat doprowadzimy do tego, że wojsko polskie będzie dysponować znaczącą liczbą czołgów Leopard" - zaznaczył szef resortu obrony.

"Doposażenie wojsk lądowych w kolejną partię czołgów zwiększy nasz potencjał obronny. W ten sposób będziemy mogli szybko wyposażyć kolejną brygadę pancerną w bardzo dobre pojazdy" - podkreśla podsekretarz stanu w MON ds. uzbrojenia i modernizacji Waldemar Skrzypczak.

Pierwsze wozy trafią do Polski już w przyszłym roku i posłużą do wyposażenia dwóch batalionów. Najlepszą rekomendacją dla tego czołgu są opinie żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej, którzy od 10 lat używają 128 Leopardów i oceniają je bardzo wysoko.

Po przejęciu nowych pojazdów staniemy się jednym z największych użytkowników tych czołgów na świecie. Zakup kolejnej partii Leopardów to także ogromna szansa rozwoju technologicznego dla polskich zakładów zbrojeniowych.

"Nie wyobrażam sobie, aby ich dalsza modernizacja, remonty, serwis, zakupy amunicji były prowadzone bez ich udziału - zaznaczył wiceminister Waldemar Skrzypczak, odpowiedzialny za zakupy w armii.

Prezes Polskiego Holdingu Obronnego Marcin Idzik podkreślił, że to dobra wiadomość dla rodzimego przemysłu. "Ministerstwo Obrony dokonało rzeczy unikalnej, pogodziło interesy krajowych firm, co spowodowało, że unikniemy absolutnej konkurencji między polskimi podmiotami. Spójna polska oferta będzie ofertą modernizacyjną dla naszych sił zbrojnych. Działamy razem z MON na rzecz silnej armii" - dodał.

Aktualnie Siły Zbrojne RP posiadają 128 czołgów Leopard 2A4, które są platformami bojowymi starszego typu (rok produkcji 1984-1986) i wobec których w Ministerstwie Obrony Narodowej uruchomiono działania modernizacyjne w oparciu o polski przemysł obronny.

Przetarg na modernizację Inspektorat Uzbrojenia ogłosił w październiku br., do 10 grudnia wyznaczono termin składania ofert. Zainteresowane są nim m.in. Zakłady Mechaniczne "Bumar-Łabędy" wchodzące w skład Polskiego Holdingu Obronnego oraz poznańskie Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne, od lat współpracujące z niemieckimi koncernami, posiadającymi prawa do większości rozwiązań technologicznych dotyczących Leopardów: Rheinmetall i Krauss-Maffei Wegmann.

Zakup kolejnych Leopardów, w tym przede wszystkim w nowszej wersji 2A5, pozwoli na kompleksowe wyposażenie kolejnej brygady pancernej w najnowocześniejszy sprzęt pancerny, charakteryzujący się wysokimi parametrami techniczno-eksploatacyjnymi, znacznie przewyższającymi użytkowane w Siłach Zbrojnych RP czołgi T-72 i PT-91, a także pozwoli na wzmocnienie potencjału bojowego wojsk lądowych.

Oferowane czołgi Leopard 2A5 znajdują się w ciągłej eksploatacji w jednostkach Bundeswehry i podlegają na bieżąco regularnym obsługom okresowym. Oceniono, że ich stan techniczny pozwoli na dalszą eksploatację co najmniej przez następne 15 lat, bez konieczności modernizacji.

Niezwykle ważną kwestią jest również pozyskanie w ramach kontraktu, na bardzo korzystnych warunkach cenowych, sprzętu wsparcia logistycznego mającego niebagatelne znaczenie w procesie użytkowania czołgów, obejmującego m.in. wozy zabezpieczenia technicznego, wozy dowodzenia oraz zestawy do pokonywania głębokich przeszkód wodnych, a także laserowe symulatory strzelań.

Użytkowane dotychczas w naszej armii czołgi Leopard 2A4 zostaną poddane modernizacji, podczas której poziom opancerzenia docelowo osiągnie standard wersji Leopard 2A5, natomiast zastosowane nowoczesne systemy optoelektroniczne pozwolą na osiągnięcie jeszcze wyższego poziomu modernizacyjnego. Tym samym liczba czołgów Leopard, posiadających najwyższe parametry techniczno-eksploatacyjne oraz własności bojowe wzrośnie do prawie 250 sztuk.

W piątek w kraju zachmurzenie duże, okresami opady deszczu lub mżawki, rano zamglenia i mgły z widzialnością od 200 do 3000 m. Temp. maks. od 5 do 8 st. na zachodzie, w centrum i na północy, do 9 st. na południowym wschodzie. Wiatr słaby, na Wybrzeżu umiarkowany, północno-wschodni i wschodni.(PAP)

aja/

Źródło artykułu:PAP
wojskomonkomunikat

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)