Trwa ładowanie...

MON podpisało umowę na dostawy od 2018 r. systemów "Tytan"

W 2018 r. ma się rozpocząć produkcja i dostawa pierwszych kilkunastu tys. kompletów indywidualnych systemów walki "Tytan". W ramach wartego kilka mld zł projektu żołnierze zostaną wyposażeni w nowoczesną broń, środki łączności i umundurowanie - poinformowało MON.

Share
MON podpisało umowę na dostawy od 2018 r. systemów "Tytan"
Źródło: AFP
d45w115

W czwartek w Warszawie przedstawiciele resortu obrony podpisali umowę na prace rozwojowe oraz na dostawę "Indywidualnych Systemów Walki Tytan". Negocjacje prowadzone były z konsorcjum złożonym z 13 podmiotów reprezentujących polski potencjał obronny. W składzie konsorcjum, oprócz zakładów polskiego przemysłu obronnego, znajdują się także instytuty naukowo-badawcze oraz Wojskowa Akademia Techniczna.

Wiceminister obrony Czesław Mroczek podkreślił, że prace nad projektem realizującym program indywidualnego wyposażania i uzbrojenia żołnierzy "Tytan" mają potrwać do końca 2017 roku. Produkcja ma się rozpocząć rok później, tak aby jeszcze w 2018 roku MON mogło kupić pierwsze kilkanaście tysięcy kompletów tego uzbrojenia.

d45w115

- To ważny dzień z punktu widzenia sił zbrojnych oraz bezpieczeństwa naszego kraju. Podpisaliśmy ważną umowę dotyczącą programu, który zostanie wdrożony w perspektywie kilku lat: 2018-2022 to jest okres dostawy kilkunastu tysięcy egzemplarzy tego systemu - powiedział Mroczek.

Podkreślił, że projekt jest realizowany wyłącznie przez polskie firmy. - Chcemy osiągnąć dwa cele. Pierwszy - właściwe wyposażenie naszych żołnierzy w sprzęt i uzbrojenie. Drugi - zbudowanie potencjału naukowo-przemysłowego - powiedział wiceszef MON.

Projekt realizowany jest w ramach Planu modernizacji technicznej na lata 2013-2022. W ramach projektu kilkanaście tysięcy żołnierzy ma zostać wyposażonych w nową broń, umundurowanie i sprzęt łączności. Prace badawczo-rozwojowe finansowane są ze środków MON. Jak powiedział Mroczek, wartość projektu szacowana jest na kilka miliardów złotych.

System wyposażenia żołnierza "Tytan" będzie wykorzystywał technologie cyfrowe, zaawansowane przyrządy obserwacji i środki łączności. Żołnierze zostaną wyposażeni w nowoczesną broń, osłony balistyczne i sensory zwiększające bezpieczeństwo i możliwości bojowe żołnierzy.

d45w115

W skład Zaawansowanych Indywidualnych Systemów Walki "Tytan" wejdzie 27 elementów wyposażenia i uzbrojenie żołnierza zintegrowanych w jeden system. Opracowane zostaną nowe mundury, kamuflaż, system ochrony i przenoszenia. A także nowe uzbrojenie, amunicja i przyrządy do obserwacji. Podsystem C4I będzie indywidualnym minikomputerem żołnierza, który będzie służył do wymiany informacji z dowództwem i optymalnego, w danych warunkach bojowych, wykorzystania posiadanego przez żołnierza wyposażenia i uzbrojenia. "Tytan" pozwoli również na poprawienie współpracy zespołu żołnierzy uczestniczących w akcji.

System będzie zapewniał wymienność poszczególnych elementów, możliwość jego rozbudowy i modernizacji. Wszystkie elementy będą opracowane tak, by osiągnąć zgodność mechaniczną, elektryczną i sygnałową.

- "Tytan" będzie podlegał ciągłej modernizacji, będzie to dotyczyć wszystkim elementów, w których będziemy widzieli możliwość poprawienia parametrów - powiedział Mroczek.

Jak podkreślił, podpisana umowa obejmuje nie tylko wykonanie etapu projektowe, ale również przyszłe dostawy.

d45w115

- Elementy tego systemu będą kupowane również poza systemem, np. uzbrojenie czy elementy rozpoznania. To jest wielka szansa dla firm, które weszły w ten projekt - dodał Mroczek.

Autorskie prawa majątkowe do "Tytana" przysługują resortowi obrony. - Przejmujemy autorskie prawa majątkowe i będziemy udzielać licencji wyłącznej każdemu podmiotowi na eksport zewnętrzy - powiedział Mroczek.

Zaproszenie do negocjacji MON wysłało 12 lutego 2013 r., 19 kwietnia 2013 r. rozpoczęły się negocjacje z uczestnikami konsorcjum. Ze względu na złożoną architekturę systemu, kwestie związane z prawami do własności intelektualnej oraz różne źródła finansowania (MON, MSP, NCBiR, wkład własny wykonawców) negocjacje trwały do maja 2014 roku.

d45w115

Podziel się opinią

Share
d45w115
d45w115