Trwa ładowanie...
dn4we6h

MON ws. publikacji w "Gazecie Wyborczej" (komunikat)

...

Share
dn4we6h

23.11. Warszawa - MON informuje:

W związku z artykułem w Gazecie Wyborczej pt. "Kwit na generała", którego autorem jest Wojciech Czuchnowski, MON wyjaśnia:

List, o którym pisze redaktor Czuchnowski, a który wiceminister Waldemar Skrzypczak skierował do gen. Shmaya Avieli, miał charakter oficjalny, formalny i kurtuazyjny. Była to jawna korespondencja pomiędzy wiceministrem MON odpowiedzialnym za zakupy a dyrektorem rządowej komórki w Ministerstwie Obrony Izraela, w ramach wspólnej polsko-izraelskiej komisji ds. Współpracy Przemysłów Obronnych.

Wbrew twierdzeniom autora list ten nie zawierał wskazania konkretnego przyszłego producenta systemu BSP dla Polski i nie ma wpływu na prowadzony w MON proces pozyskania bezzałogowych środków powietrznych. W oficjalnej korespondencji MON z zasady nie wymienia nazw konkretnych firm, więc tego rodzaju sformułowanie stanowiło niezręczne uchybienie, ale bez większego znaczenia.

dn4we6h

W liście, który nosi głównie kurtuazyjny charakter wyrażone jest przekonanie o tym, że izraelskie systemy bezzałogowe są sprawdzone w realnych warunkach bojowych przez izraelską armię. Wspomniana w piśmie firma jest właśnie głównym dostawcą systemów bezzałogowców dla armii Izraela. Należy dodać, że w czasie gdy kierowano ten list toczył się formalny dialog techniczny z 14 kluczowymi firmami i instytucjami z całego świata, w tym z Izraela. Zapewniam, że wszystkie działania pozyskania sprzętu są przejrzyste i konkurencyjne. Tak jest i będzie w przypadku zakupu dronów.

MON przewiduje, że przetarg na pozyskanie dronów zostanie przeprowadzony w 2015 roku.

Z żalem przyjąłem fakt, że stanowisko MON, przesłane wczoraj do red. Czuchnowskiego, nie zostało w żaden sposób uwzględnione w opublikowanym dziś tekście. Zawarte w nim informacje pozwoliłyby czytelnikowi wyrobić sobie właściwy ogląd sprawy, do której odnosi się tekst.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kos/

dn4we6h

Podziel się opinią

Share
dn4we6h
dn4we6h