Trwa ładowanie...
d4g9tfn

MON ws. spotkania Siemoniaka z ministrem obrony Estonii (komunikat)

...

Share
d4g9tfn

18.03. Warszawa - MON informuje:

Sytuacja bezpieczeństwa w regionie oraz relacje bilateralne - to główne tematy rozmowy ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka z przebywającym w Polsce ministrem obrony Estonii Urmasem Reinsalu.

Podczas spotkania, które odbyło się w Warszawie, 17 marca br., ministrowie omówili dwustronne relacje wojskowe, perspektywy współpracy, zwłaszcza jeśli chodzi o wspólne ćwiczenia, w tym o potencjalne rozszerzenie misji wojsk powietrznych Air Policing.

d4g9tfn

Obaj szefowie resortów, nawiązując do zaplanowanego na wrzesień szczytu NATO w Walii, zgodzili się, że wnioski z ukraińskiego kryzysu wojskowo-politycznego powinny zmienić optykę tego spotkania. Jak podkreślono - NATO powinno skupić się na obronie kolektywnej w ramach art. 5 Traktatu założycielskiego, jak również powinno dokonać nowej oceny zagrożeń wojskowych i przeglądu umów z partnerami spoza Sojuszu.

W trakcie rozmów, zarówno minister Siemoniak, jak i Reinslau, pozytywnie odnieśli się do wzmocnionej w ostatnich tygodniach amerykańskiej obecności w Europie Centralnej.

Minister obrony narodowej podkreślił, że Polska jest zainteresowana dobrymi relacjami w regionie czego przykładem jest współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Ponadto, zadeklarował wolę systematycznych konsultacji z państwami bałtyckimi i nordyckimi, gdyż jak mówił: jedność poglądów i państw jest dużą wartością.

Wizyta estońskiego ministra obrony odbywała się równolegle ze spotkaniem w Warszawie prezydentów Polski i Estonii, w którym uczestniczył podsekretarz stanu w MON Robert Kupiecki. Prezydent Bronisław Komorowski, w trakcie rozmów ze swoim odpowiednikiem z Estonii, poruszył kwestie zbliżającej się misji Air Policing. Prezydent wyraził nadzieję, że polski dyżur w maju w ramach natowskiej misji obrony powietrznej krajów nadbałtyckich stanie się operacją wspólną, tak by zaznaczyć determinację w zapewnieniu bezpieczeństwa regionu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

d4g9tfn

Podziel się opinią

Share
d4g9tfn
d4g9tfn