Montaż szaf i mebli kuchennych jednak ze stawką 23 proc. VAT
Montaż szaf, garderób oraz mebli kuchennych i łazienkowych, wykonanych na wymiar, jest opodatkowany stawką podstawową 23 proc., VAT, a nie preferencyjną stawką 8 proc. - wyjaśnił minister finansów, zmieniając wcześniejszą interpretację jednej z izb skarbowych.
Z interpretacji ministra finansów wynika, że usługi stałej zabudowy wnękowej, kuchennej i łazienkowej z wytworzonych i zakupionych materiałów (płyt meblowych, blatów, luster i elementów metalowych) dociętych na konkretny wymiar i trwale zamontowanych w budynkach i mieszkaniach, są od 1 stycznia 2011 r. objęte stawką 23 proc.
Zdaniem ministra, nie ma znaczenia, że usługi te są wykonywane w budynkach i mieszkaniach objętych tzw. społecznym programem mieszkaniowym (chodzi tu o domy jednorodzinne, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m kw. i mieszkania, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 m kw.).
8-procentowa stawka VAT ma zastosowanie wyłącznie do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, oraz do robót konserwacyjnych - wyjaśnił minister finansów w interpretacji z 12 października 2011 r. (nr PT8/033/23/WCX/11/PT-1166) zmieniającej wcześniejszą interpretację Izby Skarbowej w Warszawie z 17 czerwca 2011 r.
Zdaniem ministra, w czynnościach objętych stawką 8 proc. VAT nie mieści się montaż trwałej zabudowy wnękowej, kuchennej i łazienkowej
Wątpliwości dotyczące stawki VAT na usługi montażu budzą wątpliwości od połowy 2011 r., kiedy to niektóre organy podatkowe zaczęły kwestionować stosowanie przez podatników świadczących tego rodzaju usługi stawki preferencyjnej 8 proc.
Problem stał się nawet przedmiotem dwóch poselskich interpelacji. Początkowo, w odpowiedzi z 12 sierpnia br., wiceminister finansów Maciej Grabowski stwierdził jednoznacznie, że montaż tzw. trwałej zabudowy meblowej nie może być objęty preferencyjną stawką 8 proc. VAT,
Jednak odpowiadając na kolejną interpelacją w tej sprawie, 29 września br., wiceminister Grabowski miał już wątpliwości i zapewnił, że resort finansów w pilnym trybie przeanalizuje, czy w tym roku stawka VAT na montaż szaf oraz zabudowy kuchennej i łazienkowej wynosi 23 proc., czy 8 proc. "Sprawę zgłoszoną przez panie posłanki traktuję jako pilną i niezwłocznie po podjęciu ostatecznej decyzji, co do prawidłowej interpretacji przepisów w tym zakresie zostaną ujednolicone interpretacje w przedmiotowej sprawie" - zapewnił wówczas wiceminister Grabowski.
Pierwszą oznaką tej analizy jest interpretacja ministra finansów z 12 października br. zmieniająca wcześniejszą interpretację Izby Skarbowej w Warszawie.
Katarzyna Jędrzejewska