Trwa ładowanie...

Moody's obniżył rating rating długu publicznego Węgier

Agencja Moody's poinformowała w czwartek, że obniżyła rating długu publicznego Węgier do poziomu inwestycji spekulacyjnych z dalszą negatywną perspektywą.

Share
Moody's obniżył rating rating długu publicznego Węgier
Źródło: Jupiterimages
dg1wfcp

"Moody's Investors Service obniżyła dzisiaj notę przypisywaną obligacjom państwa węgierskiego o jeden poziom z Baa3 do Ba1" - głosi opublikowany przez agencję komunikat.

Negatywna perspektywa oznacza, że Węgrom grozi w niedalekiej przyszłości dalsza obniżka ratingu.

dg1wfcp

Według komunikatu, główną przyczyną obniżenia ratingu jest "relatywna niepewność zdolności państwa węgierskiego osiągnięcia celów w dziedzinie uzdrowienia budżetu i redukcji zadłużenia sektora publicznego w średniookresowym terminie, wobec wzrostu kosztów kredytu i obecnej sytuacji słabego wzrostu gospodarczego".

AFP przypomina, że Węgry były pierwszym krajem UE, który skorzystał z pomocy międzynarodowej. W 2008 r. kraj uratowały przed bankructwem kredyty w wysokości 20 mld euro przyznane przez MFW, Bank Światowy i Unię Europejską.

Jednak wobec wciąż pogarszającej się sytuacji, Budapeszt ustąpił przed presją rynków finansowych i 17 listopada zwrócił się do MFW i UE o zawarcie nowego porozumienia o warunkach spłaty udzielonych kredytów.

Zdaniem Moody's, Węgry są szczególnie narażone na negatywne skutki drugiej fali europejskiego kryzysu zadłużeniowego. Jako główne przyczyny tego zagrożenia wskazano "wysoki stopień zadłużenia kraju, jego duże uzależnienie od inwestycji zagranicznych i duże potrzeby w dziedzinie finansowania". Zdaniem Moody's, dług publiczny Węgier osiągnie w 2010 r. poziom 81 proc. PKB.

Druga agencja ratingowa Standard & Poor's ogłosiła w czwartek, że zaczeka ze swoją nową oceną Węgier na zawarcie porozumienia Budapesztu z UE i MFW.

dg1wfcp

Podziel się opinią

Share
dg1wfcp
dg1wfcp