Trwa ładowanie...
dj38j9b
dj38j9b

Moody's podniósł perspektywę polskiego systemu bankowego do stabilnej

Warszawa, 22.09.2015 (ISBnews) - Moody's Investors Service podniósł perspektywę ratingów polskiego systemu bankowego do stabilnej z negatywnej ze względu na usunięcie niepewności dotyczącej wsparcia rządowego, podała agencja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dj38j9b

"Ubiegłoroczna negatywna perspektywa w głównej mierze wynikała z naszych przewidywań co do zmniejszonego rządowego wsparcia dla depozytów i niezabezpieczonego długu (senior unsecured debt) polskich banków. Po wprowadzeniu przez Unię Europejską ramowych przepisów dotyczących banków obniżyliśmy oczekiwania co do wsparcia w naszych ratingach; dziś kwestia ta nie jest już przyczyną presji na obniżkę ratingów" - powiedział starszy analityk kredytowy Moody's Simone Zampa, cytowany w komunikacie.

Ponadto, korzystne warunki makroekonomiczne Polski będą także prawdopodobnie miały pozytywny skutek dla banków w kraju, podkreślono w materiale. Moody's prognozuje, że PKB Polski wzrośnie o 3,5% w 2015 r. i o 3,4% w 2016 r., tj. powyżej średniej unijnej.

"Prognozujemy, że kredyty bankowe będą nadal rosły w tempie od średniego do wysokiego jednocyfrowego w 2015-2016 r., w łagodnym otoczeniu operacyjnym" - powiedział współautor raportu Aleksandar Hristov.

Według agencji, poziom problematycznych kredytów będzie stabilny w tych latach i będzie wahał się na poziomie 7-7,5% całości portfela.

(ISBnews)

dj38j9b

Podziel się opinią

Share
dj38j9b
dj38j9b