Trwa ładowanie...
d3keb4e

Moody's: Wzrosły ryzyka polityczne w Polsce, Czechach i na Słowacji

Warszawa, 30.09.2015 (ISBnews) - Polska (rating A2, perspektywa stabilna), Czechy (A1, stabilna) i Słowacja (A2, stabilna) mają przed sobą wyzwania natury politycznej i zewnętrznej, które mogą okazać się testem dla ich odporności makroekonomicznej, uważa Moody's Investors Service.

Share
d3keb4e

Ponadto ewentualna chaotyczna reakcja na zacieśnienie polityki Fedu, wyraźniejsze od oczekiwanego spowolnienie w Chinach i potencjalne wyjście Grecji ze strefy euro mogą stanowić ryzyko dla tej grupy, podano także w komunikacie.

"Jednakże pomimo tych wyzwań, prognozujemy średni wzrost PKB na poziomie 3% w 2015-2016 wobec wzrostu o 1,5% w strefie euro. (?) Eksport, napędzany łagodnym odbiciem w krajach UE nadal będzie grał pewną rolę, ale najważniejszy będzie mocniejszy popyt krajowy" - powiedział wiceprezes agencji i autor raportu na temat CEE-3 Marco Zaninelli, cytowany w komunikacie.

Moody's zwraca też uwagę na poprawę warunków na rynku pracy oraz konkurencyjność i wzmożone inwestycje, w szczególności w infrastrukturę. Agencja chwali też sytuację fiskalną tych krajów oraz brak nierównowag makroekonomicznych.

"Pomimo to agencja ratingowa zwraca uwagę na wzrost ryzyk w polityce krajowej, co może potencjalnie zagrozić ciągłości realizowanej polityki i utrudnić reformy strukturalne w krajach CEE-3" - podsumowano w komunikacie.

(ISBnews)

d3keb4e

Podziel się opinią

Share
d3keb4e
d3keb4e