Trwa ładowanie...
dmeg9zv
08-12-2016 19:00

Morawiecki podczas spotkania z RDS: rozszczelnijmy świat urzędników (opis)

Między pracownikami a pracodawcami jest świat urzędników, dlatego rząd PiS zaproponował rozszczelnienie tego systemu - powiedział w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z Radą Dialogu Społecznego. Apelował: "pomóżcie nam rozszczelnić ten świat służby cywilnej".

dmeg9zv
dmeg9zv

Wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki odniósł się w ten sposób do zarzutów pracodawców, że odpowiedzialność urzędnicza w "Konstytucji biznesu" to tylko martwe zapisy.

"Ten świat ma służyć pracownikom i pracodawcom.(..) My tej odpowiedzialności więcej chcemy zaszczepić, nie chcemy, żeby ona była martwa. () Pomóżcie nam rozszczelnić ten świat służby cywilnej" - zaapelował.

Zasada: "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone", zasada pewności prawa gwarantująca, że raz przyjęta interpretacja prawa nie będzie przez urzędy zmieniana, "ulga na start" dla początkujących przedsiębiorców - to niektóre elementy "Konstytucji biznesu" przedstawionej w połowie listopada br. przez Morawieckiego. Pozostałe filary "Konstytucji biznesu" to m.in. wprowadzenie działalności nierejestrowej dla przychodów miesięcznych do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, która nie będzie uznawana za działalność gospodarczą, likwidacja numeru REGON - przedsiębiorca w kontaktach z urzędami ma posługiwać się wyłącznie numerem NIP, oraz powołanie Rzecznika Przedsiębiorców.

"Konstytucja biznesu" ma składać się z zestawu rozwiązań przede wszystkim o randze ustaw, w tym najobszerniejszej ustawy - Prawo przedsiębiorców.

dmeg9zv

Podczas spotkania z przedstawicielami Rady Dialogu Społecznego (RDS) pojawiła się też kwestia powołania Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców oraz instytucji Rzecznika Przedsiębiorców. Wzbudziła ona kontrowersje. Uczestnicy spotkania pytali, kto popiera tę komisję i twierdzili, że w tym gremium nie będzie reprezentacji pracowników.

Przewodnicząca Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias mówiła, że "tworząc komisję, chce pan ominąć reprezentatywnych partnerów (...) organizacje związkowe". "Nie mogę się zgodzić z potrzebą powołania Rzecznika Przedsiębiorców" - stwierdził zaś Jerzy Guz z OPZZ.

Morawiecki wyjaśni, że dialog na ten temat prowadzony jest z pracodawcami i, jak zaznaczył, "w jego ramach jest duże zrozumienie tej kwestii". Dodał, że pomysł ten poparły: Krajowa Izba Gospodarcza, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Polska Rada Biznesu, NOT. Wicepremier podkreślił, że "bardzo wielu przedsiębiorców", w tym firmy rodzinne postulują, aby "był taki rzecznik i była taka komisja".

"Warto, żebyśmy (ten temat - PAP) jeszcze (...) przedyskutowali. Ja bym tego tak nie spisywał na straty od razu" - przekonywał Morawiecki. Wyjaśnił, że z 2 mln przedsiębiorców w Polsce, 1 mln 200 tys. nie jest tu reprezentowanych". "Czy milion dwieście tysięcy przedsiębiorców nie zasługuje na reprezentację?" - pytał. I uspokajał: "Nic na siłę nie wdrożymy, będziemy to w ramach dialogu z państwem wypracowywać".

dmeg9zv

Gardias pytała, skąd wiadomo, że pakt zadziała i jak "wymusić" jego zapisy na przedsiębiorcach.

Wicepremier zapewnił, że nie będzie się wymuszać na przedsiębiorcach takich zapisów. "Chcemy to robić w ramach dialogu, usprawniania przepisów" - mówił.

Przewodniczący Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik skrytykował zapis "Konstytucji biznesu", by zwolnić z rejestracji zarabiających do 1 tys. zł. "Ta metoda jest zła. (...) Konkurencyjność będzie miała wpływ na rozwijanie się szarej strefy" - mówił.

dmeg9zv

"To próba zaproszenia tych ludzi, żeby wyszli na powierzchnię, żeby się ujawnili, żeby bardziej pokazali się w gospodarce legalnej" - odpowiedział Morawiecki i podkreślił, że warto tej kwestii bronić.

Wicepremier odniósł się też do zawartej w "Konstytucji biznesu" zasady proporcjonalności, a w jej kontekście do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). "UOKiK w porównaniu z innymi organami UE jest wyposażony w jedne z najsłabszych instrumentów sankcyjnych" - wskazał. Zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat UOKiK nie narzucił takiej kary, "żeby ktoś naprawdę zapiszczał". Morawiecki dał przykład Niemiec, gdzie kary sięgają 400 mln euro, "albo Komisja Europejska, 2 mld euro. To naprawdę boli". "Wszyscy się zgodzimy, że kartelizacja, monopolizacja nie jest rzeczą dobrą" - tłumaczył wicepremier.

Kolejna zasada, jaka zawarta jest w konstytucji, to zasada proporcjonalności. "Dziś bywa, że urząd wzywa nas, prosi o dane, które już ma. A po co prosi o dane, które ma?" - pytał Morawiecki.

dmeg9zv

W listopadzie podczas prezentacji "Konstytucji biznesu" Morawiecki mówił, że zasada proporcjonalności dotyczy też proporcjonalności kar w przypadku "błędów i problemów". Wskazał wówczas na przypadek właściciela działki z województwa łódzkiego, który wyciął rosnące na niej drzewo, za co zapłacił 175 tys. zł kary. "Gdzie tu jest proporcjonalność? Nie wiem. Ale wiem, że chcemy zdecydowanie uporządkować takie relacje" - zapewnił.

Morawiecki po spotkaniu z przedstawicielami RDS odniósł się również do przejęcia przez PZU udziałów w banku Pekao S.A. Powiedział, że podmioty rynkowe przeprowadziły bardzo udaną transakcję, jaką jest zakup "drugiego co do wielkości banku, który w depozytach korporacyjnych jest numerem jeden. Ma 23 proc. udziału w rynku".

"Symbolicznie tę transakcją zamykamy pewną epokę" - powiedział Morawiecki. Wyjaśnił, że kiedy dojdzie do zamknięcia tej transakcji za kilka miesięcy "będziemy mieć ponad 50 proc. sektora w rękach polskich". Ocenił, że wartość transakcji jest korzystna. "Myślę, że to transakcja przeprowadzona na bardzo dobrych warunkach" - podkreślił.

dmeg9zv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmeg9zv