Trwa ładowanie...
d18uxyi
29-09-2016 13:52

Morawiecki: Projekty ustaw dot. planu rozwoju mają być gotowe do końca roku

 

d18uxyi

Warszawa, 29.09.2016 (ISBnews) - Projekty ustaw dotyczące Planu odpowiedzialnego rozwoju, w tym m.in. w zakresie wsparcia eksportu, inwestycji infrastrukturalnych, innowacji i konstytucji dla biznesu mają powstać do końca tego roku, zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Minister rozwoju i - od dziś - także finansów zapewnił jednocześnie, że będzie dbał o stabilność finansów publicznych.

"Jutro [po posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów] pokażemy harmonogram do końca roku wraz z ustawami i wśród nich znajdą się takie propozycje, jak konstytucja dla biznesu. Ale również pakiet eksportowy, również kilka ustaw dotyczących instytucji rozwojowych Polskiego Funduszu Rozwoju, uporządkowanie tych instytucji, które będą benchmarkiem w Europie dla realizacji poszczególnych zadań rozwojowych czy to wsparcie eksportu czy małych i średnich firm, gwarancje, inwestycji infrastrukturalnych czy innowacje. Te wszystkie obszary chcemy zaadresować do końca tego roku od strony ustawowej" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Dodał, że wśród tych 100 zmian dla biznesu, na pewno będą co najmniej 3 ustawy, które będą grupowały różne zmiany i usprawnienia dla biznesu.

"Chciałbym też jednocześnie, oczywiście, zadeklarować stabilność finansów publicznych. Stabilność finansów publicznych i polityka finansowa państwa są ogromną wartością i ta wartość będzie utrzymana. Chcielibyśmy jednocześnie poprawić ściągalność podatkową" - powiedział Morawiecki.

d18uxyi

"Z całą pewnością dbając o tę stabilność będziemy patrzeć na podstawowe parametry. Ten budżet zakłada utrzymanie deficytu poniżej 3% według kryteriów konwergencji UE, będzie to jeden z niższych deficytów w UE i to jest również moje zobowiązanie, żeby nie przekraczając tego budżetu" - dodał wicepremier.

Morawiecki zapowiedział także, że w najbliższych tygodniach będzie rozmawiał o ewentualnym poprawieniu budżetu na przyszły rok. "Zaproponowany przez ministra Pawła Szałamachę budżet jest bardzo profesjonalny. Zawsze można coś poprawić, nikt nie jest doskonały, nic nie jest doskonałe. W związku z tym będziemy patrzeć też na poszczególne podatki - i sektorowe, i pośrednie i bezpośrednie" - powiedział Morawiecki.

Odpowiadając na pytanie dotyczące jednolitego podatku, wskazał, że nad nim pracuje szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. "Jest szansa, że do końca roku będą te główne analizy wykonane. Od samego początku mówiliśmy, że najwcześniejszy termin wdrożenia tego podatku to jest 1 stycznia 2018 r." - dodał.

Wczoraj Premier Beata Szydło poinformowała o odwołaniu Pawły Szałamachy z funkcji ministra finansów, a na nowego szefa resortu finansów desygnowała wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Podkreśliła, że to Paweł Szałamacha złożył dymisję, która została przyjęta. Według premier, Szałamacha obejmie wkrótce "bardzo odpowiedzialne zadanie". Dziś prezydent Andrzej Duda powołał Morawieckiego na stanowiska ministra finansów.

(ISBnews)

d18uxyi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18uxyi