Trwa ładowanie...

Możliwa konsolidacja przemysłu węglowego

Jeszcze w kwietniu ma zapaść decyzja o formie konsolidacji górnictwa - ustaliła "Rzeczpospolita".

Możliwa konsolidacja przemysłu węglowegoŹródło: Jupiterimages
d1igjt6
d1igjt6

Propozycja jest taka, aby Węglokoks przejął Katowicki Holding Węglowy. Następnie ma być wchłonięta Kompania Węglowa. Skumulowana wartość giganta sięgnie 10 mld zł.

W przypadku szybkiego zapadania koniecznych decyzji, ten etap mógłby zostać zakończony już latem br. Następnie właściciel całej grupy ma podjąć działania zmierzające do jej umocnienia, czyli m.in. poczynić niezbędne inwestycje rzędu 600 - 700 mln zł.

Skonsolidowana i silna firma mogłaby trafić pod koniec 2012 r. na warszawską giełdę. Ten czas jest potrzebny właśnie na poprawę sytuacji wewnątrz grupy, dzięki czemu będzie można uzyskać jej lepszą wycenę. Poza tym, na ten rok zaplanowano już debiut akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Pojawienie się w krótkim czasie dwóch przedsiębiorstw z branży węgla kamiennego nie jest wskazane.

Poważna siła, jaką są związki zawodowe, popiera pomysł konsolidacji. Jednak istnieją pewne obawy z ich strony, co do przebiegu samego procesu.

Aby plan konsolidacji został zrealizowany, decyzja o jego rozpoczęciu musi zapaść najpóźniej do pierwszych dni maja - czytamy w "Rzeczpospolitej".

d1igjt6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1igjt6