Możliwa realizacja zysków na EURUSD
Na rynkach finansowych utrzymuje się apetyt na bardziej ryzykowne aktywa. Środowa sesja przyniosła silne wzrosty indeksów akcji na parkietach azjatyckich, europejskich i amerykańskich.
Inwestorzy pozytywnie zareagowali na osiągnięte porozumienie w sprawie klifu fiskalnego, choć jak wiadomo problem związany z limitem zadłużenia został odłożony w czasie. Na rynku walutowym silnie zyskiwały na wartości waluty należące do grupy tzw. walut surowcowych (AUD, NZD, CAD). Pomimo optymistycznych nastrojów na rynkach akcji, popołudniu na EURUSD nastąpiła realizacja zysków. Słabsze odczyty indeksów PMI ze strefy euro i Niemiec przełożyły się na lekką korektę ostatnich wzrostów na eurodolarze, jednak większa wyprzedaż nastąpiła dopiero w godzinach popołudniowych w reakcji na publikacje wskazujące na wzrost aktywności w sektorze przemysłowym USA w grudniu. Indeks PMI dla przemysłu w USA wzrósł do poziomu 54pkt. Równie dobry okazał się odczyt indeks ISM dla tego sektora- wskaźnik wzrósł powyżej bariery oddzielającej wzrost od spowolnienia do 50,7pkt. Krótkoterminowy obraz rynku na EURUSD zmienił się na niekorzyść posiadaczy długich pozycji na tej parze. Para wyłamała się dołem z zakresu wahań
1,3160-1,3280/90, co może być impulsem do pogłębienia korekty w przypadku lepszych danych z amerykańskiego rynku pracy. Wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym, a także spadek bezrobocia tygodniowego z pewnością sprzyjałby dalszym zwyżkom amerykańskich indeksów, dla których pozytywnym bodźcem był też wzrost aktywności w chińskich usługach i przemyśle w grudniu.
Dywergencja pomiędzy rynkami akcji a EURUSD może się utrzymać. Na oscylatorach obserwujemy sygnały sprzedaży na EURUSD. Podczas czwartkowej sesji kluczowym dla dalszych losów USD w krótkim terminie będzie odczyt raportu ADP odnośnie zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym. Analitycy oczekują, że w grudniu powstało 133tys. nowych etatów wobec 118tys. w poprzednim okresie. Wyższy odczyt z pewnością przyczyniłby się do pogłębienia korekty na EURUSD w okolice 1,3030-1,3050 wyznaczone przez wolniejszą i szybszą linię trendu wzrostowego.
EURPLN
Notowania złotego pozostają stabilne w oczekiwaniu na impulsy zza granicy. Nadal aktualnym pozostaje zakres wahań 4,05-4,11 na EURPN. W przypadku dalszych wzrostów na zagranicznych rynkach akcji i stabilizacji notowań EURUSD możliwa jest próba ataku na poziom 4,05. Na chwilę obecną bardziej prawdopodobny jest jednak test poziomu 4,08.
EURUSD
EURUSD znacząco oddalił się od oporu na poziomie 1,33. Na wykresie dziennym został wygenerowany sygnał sprzedaży. Pojawiła się spadająca gwiazda a notowania w dniu wczorajszym zamknęły się poniżej poziomu wynikającego z linii tenkan. Co więcej oscylator Williams’a (24) wskazuje na możliwość pogłębienia korekty. Silne wsparcie wyznacza strefa 1,3030-1,3050.
NZDUSD
Na NZDUSD obserwujemy silne wzrosty. Para utrzymuje się powyżej linii kinjun na wykresie dziennym, która wyznacza najbliższe wsparcie w rejonie 0,8315. Z kolei barierę dla strony popytowej stanowi zniesienie 76,4% całości spadków z okolic 0,8475. Wyjście powyżej poziomu 0,8400 będzie impulsem do dalszej zwyżki w okolice maksimum z grudnia 2012r.
USDJPY
Notowania dolarjena pozostają w silnym trendzie wzrostowym. Para przetestowała wczoraj poziom 87 jenów za dolara i kontynuowała wzrosty w rejon 87,35. Niewielka korekta spadkowa obserwowana na wykresie godzinowym wyhamowała w okolicy wsparcia wynikającego z linii kinjun na poziomie 87,10, jednak techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość pogłębienia spadków w rejon górnego ograniczenia chmury ichimoku na poziomie 86,85.
Anna Wrzesińska,
Dom Maklerski IDM S.A.