Trwa ładowanie...
d3qu7so

Możliwe szybkie porozumienie ws. nadzoru bankowego - KE

22.01. Bruksela (PAP) - W nadchodzących tygodniach powinny zakończyć się negocjacje ws. wspólnego nadzoru bankowego - podał we wtorek komisarz UE ds. gospodarczych Olli Rehn. KE...

Share
d3qu7so

22.01. Bruksela (PAP) - W nadchodzących tygodniach powinny zakończyć się negocjacje ws. wspólnego nadzoru bankowego - podał we wtorek komisarz UE ds. gospodarczych Olli Rehn. KE uważa, że możliwe jest szybkie porozumienie między krajami UE i PE, jeśli strony okażą elastyczność.

"Musimy pilnie i z determinacją poczynić postęp w odbudowie unii gospodarczej i walutowej. To oznacza, że w nadchodzących tygodniach powinniśmy być świadkami zakończenia negocjacji w sprawie wspólnego mechanizmu nadzoru (bankowego) i nowych wymogów kapitałowych w ramach (dyrektywy) CRD IV" - powiedział na konferencji prasowej po wtorkowym spotkaniu ministrów finansów komisarz UE ds. gospodarczych, walutowych i euro Olli Rehn.

Także służby prasowe komisarza UE ds. rynku wewnętrznego Michela Barniera, który odpowiada za regulacje finansowe, potwierdziły PAP, że możliwe jest szybkie porozumienie między krajami UE a Parlamentem Europejskim ws. wspólnego nadzoru bankowego, jeśli "wszystkie strony okażą elastyczność". Następne trylogi, czyli negocjacje między ministrami i PE przy udziale Komisji Europejskiej są zaplanowane na środę i czwartek. Jako nieformalny termin zakończenia negocjacji ws. nadzoru przez irlandzką prezydencję podawano koniec stycznia.

Zgodnie z grudniowym porozumieniem ministrów finansów, wspólny nadzór Europejskiego Banku Centralnego ma być w pełni operacyjny od 1 marca 2014 roku. Już od marca br. przygotowania do objęcia nadzoru ma rozpocząć EBC, czego warunkiem jest szybkie zakończenie negocjacji na forum UE. Wspólny nadzór ma poprawić stabilność sektora finansowego oraz umożliwić bezpośrednie dokapitalizowanie banków eurolandu z funduszu EMS, co ma z kolei ulżyć finansom publicznym.

d3qu7so

Niektórym europosłom nie podoba się uzgodniony przez ministrów zapis umożliwiający krajom spoza strefy euro wystąpienie z przyszłego wspólnego nadzoru bankowego. Takiej furtki nie będą miały kraje eurolandu. Jednak jak uspokajało PAP źródło zbliżone do irlandzkiej prezydencji, PE nie ma decydującego głosu ws. propozycji nadzoru.

Ponadto komisarz Rehn poinformował we wtorek, że w następstwie poniedziałkowej dyskusji ministrów finansów strefy euro "będą kontynuowane prace na poziomie technicznym w sprawie zasad bezpośredniej rekapitalizacji banków przez Europejski Mechanizm Stabilizacyjny (fundusz ratunkowy euro - PAP) pod kątem jak najszybszego porozumienia w pierwszej połowie roku".

Chodzi o wzbudzającą kontrowersje możliwość finansowana przez fundusz eurolandu "starych długów" banków, czyli długów, które zostały zaciągnięte przed wejściem w życie przyszłego wspólnego nadzoru bankowego.

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ ro/ ana/

d3qu7so
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qu7so
d3qu7so