Trwa ładowanie...
otwarcie
23-12-2013 15:35

Można już dojechać autostradą A4 do granicy z Ukrainą

Od poniedziałku kierowcy mogą korzystać z ponad 21-kilometrowego odcinka autostrady A4 na Podkarpaciu od węzła Przemyśl do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej - poinformowała PAP rzeczniczka GDDKiA w Rzeszowie Joanna Rarus.

Można już dojechać autostradą A4 do granicy z UkrainąŹródło: WP.PL, fot: Janek Kaliński
d1tf5bs

Dodała, że dzięki oddanemu w poniedziałek odcinkowi, kierowcy mogą przejechać nieprzerwanie 50-kilometrowym fragmentem autostrady A4 od Jarosławia do granicy z Ukrainą.

- Pozwoli to na zapewnienie płynnego, bezkolizyjnego przejazdu pojazdów w kierunku przejścia granicznego w Korczowej. Rozdzielony zostanie także ruch lokalny od tranzytowego, dzięki czemu znacznie poprawi się bezpieczeństwo na istniejącej drodze krajowej nr 4 - podkreśliła.

d1tf5bs

Jak powiedział PAP wiceminister infrastruktury i rozwoju Zbigniew Rynasiewicz, nowy odcinek A4 to kolejny krok do rozwoju Podkarpacia. - Autostrada A4 jest inwestycją o znaczeniu europejskim, a dzięki oddanemu dzisiaj odcinkowi pełnić będzie kluczową rolę dla transportu zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej - uważa wiceminister.

Odcinek od węzła Przemyśla do Korczowej kosztował 818 mln zł; został wybudowany systemem projektuj-buduj przez grecką firmę Avax. W ramach prac spółka wykonała również m.in. ponad 11 obiektów inżynierskich, 16 przepustów dla małych zwierząt i płazów oraz wybudowała dwa Miejsca Obsługi Podróżnych.

Odcinek autostrady jest wykonany w dwóch rodzajach nawierzchni: asfaltowej (16,7 km) i betonowej (4,7 km) - przy przejściu w Korczowej.

Na Podkarpaciu wciąż budowane są jeszcze dwa odcinki autostrady A4: od Rzeszowa do Jarosławia oraz od Tarnowa (woj. małopolskie) do Dębicy (woj. podkarpackie), oba mają być gotowe w przyszłym roku. Cała autostrada A4 miała być gotowa na Euro 2012.

d1tf5bs

Podkarpacki fragment autostrady A4 jest częścią biegnącej z Europy Zachodniej na Ukrainę trasy, leżącej w Trzecim Transeuropejskim Korytarzu Transportowym; przecina on Polskę od zachodniej granicy z Niemcami w Jędrzychowicach k. Zgorzelca przez m.in. Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Tarnów, Rzeszów do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej. Łączna długość autostrady A4 w Polsce wyniesie ok. 670 km.

d1tf5bs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tf5bs