Trwa ładowanie...
d2o9pyn
podatki
02-09-2008 08:20

Można się już starać o umorzenie podatku

Osoby, które pracowały za granicą i musiały płacić podatek w kraju, mogą skorzystać z abolicji podatkowej.

d2o9pyn
d2o9pyn

Dotyczy ona dochodów uzyskanych w państwach, z którymi łączą Polskę niekorzystne umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, przewidujące rozliczenie metodą proporcjonalnego odliczenia (m.in. Wielka Brytania i Irlandia Północna - do końca 2006 r., Stany Zjednoczone, Holandia, Belgia, Austria, Dania i Finlandia). Pracujący tam Polacy mają obowiązek zapłacić podatek łącznie od dochodów osiągniętych w kraju i poza nim, według polskiej skali podatkowej, odejmując tylko jego część zapłaconą za granicą. W praktyce oznacza to konieczność dopłaty znacznych kwot w Polsce. Podatnicy, którzy przekazali należne daniny na konto urzędu skarbowego, mogą ubiegać się o ich zwrot. Ci, którzy w ogóle nie rozliczyli się z polskim fiskusem z zagranicznych dochodów, mogą złożyć wniosek o umorzenie zaległego podatku z odsetkami. Możliwość skorzystania z abolicji mają również osoby pracujące w państwach, z którymi nie mamy podobnych porozumień (Kenia, Tanzania, Zanzibar).

_ Umorzenie zaległości oraz zwrot następuje na wniosek podatnika sporządzony według ustalonego wzoru, który będzie oznaczony jako PIT-AZ _- tłumaczy Grażyna Piechota, rzeczniczka prasowa Izby Skarbowej w Katowicach. _ Do wniosku trzeba dołączyć oświadczenie AZ-O potwierdzające wysokość uzyskanych przychodów z pracy oraz zapłaconego za granicą podatku. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. W przypadku, gdy podatnik nie złożył zeznania podatkowego przed dniem wystąpienia z wnioskiem o umorzenie zaległości z tytułu dochodów zagranicznych, dołącza je do tego wniosku. _

Ustawa abolicyjna dotyczy dochodów uzyskanych w latach 2002-2007. Z wnioskiem za pierwszy z nich trzeba się spieszyć. Należności z tego tytułu już w tym roku ulegają przedawnieniu, dlatego prośbę o umorzenie lub zwrot podatku należy złożyć do 6 października 2008 r. (urząd skarbowy musi wydać decyzję do 30 listopada 2008 r.). W przypadku lat 2003--2007 wniosek wystarczy przesłać w terminie 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy (do 6 lutego 2009 r.).

Z umorzenia zaległości podatkowej oraz ze zwrotu podatku nie skorzystają podatnicy, którzy uzyskali za granicą przychody w tzw. rajach podatkowych (np. Jersey, wyspa Man, Liechtenstein).

POLSKA Dziennik Zachodni
Beata Sypuła

d2o9pyn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o9pyn