Trwa ładowanie...
d40sub7

MPiPS szacuje, że stopa bezrobocia w VIII wyniosła 10,8 proc. - Fedak (aktl.)

...

Share
d40sub7

(dochodzi komunikat MPiPS)

7.9.Warszawa (PAP) - Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 10,8 proc., czyli tyle samo co w lipcu - poinformowała w poniedziałek minister pracy Jolanta Fedak.

"Szacujemy, że stopa bezrobocia w sierpniu pozostała stabilna i wyniosła 10,8 proc. Bezrobocie wzrosło w dwóch województwach: w lubelskim i mazowieckim" - powiedziała PAP Fedak.

d40sub7

"Liczba ofert pracy jest na poziomie zbliżonym do lipcowego" - dodała.

W komunikacie ministerstwa podano, że w sierpniu liczba bezrobotnych wzrosła o 14 tys.

"Liczba bezrobotnych w końcu sierpnia 2009 roku wyniosła 1.690,1 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy) i w porównaniu do końca lipca 2009 roku wzrosła o 14,0 tys. (0,8 proc.)" - napisano.

"Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku (sierpień - lipiec) odnotowano spadek liczby bezrobotnych o 18,5 tys. osób (o 1,3 proc.)" - dodano.

d40sub7

MPiPS wiąże wzrost liczby bezrobotnych m.in. z rejestracją osób powracających do bezrobocia po zakończeniu prac sezonowych oraz rejestracją tegorocznych absolwentów szkół.

"Z sygnałów otrzymanych z urzędów pracy wynika, że wzrost liczby bezrobotnych w miesiącu sierpniu br. prawdopodobnie spowodowany był rejestracją osób powracających do bezrobocia, po wygaśnięciu umów na czas określony lub po zakończeniu prac sezonowych oraz rejestracją tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych" - napisano.

"W pewnej mierze do wzrostu bezrobocia przyczyniła się też rejestracja osób chcących uzyskać świadczenia zdrowotne" - dodano.

W sierpniu GUS podał, że stopa bezrobocia w lipcu 2009 roku wyniosła 10,8 proc. wobec 10,7 proc. w czerwcu 2009 roku.(PAP)

bg/ map/ fdu/ jtt/

d40sub7

Podziel się opinią

Share
d40sub7
d40sub7