Trwa ładowanie...
składki
07-11-2013 15:15

MPiPS: w przyszłym roku dodatkowe 172 tys. rodziców z opłaconymi składkami

W przyszłym roku dodatkowe 172 tys. rodziców zajmujących się dziećmi będzie miało opłacone składki na ubezpieczenie społeczne; 16 tys. spośród nich to samozatrudnieni, 37 tys. to rolnicy, a 119 tys. osób było do tej pory w ogóle nieubezpieczonych - informuje MPiPS.

MPiPS: w przyszłym roku dodatkowe 172 tys. rodziców z opłaconymi składkamiŹródło: Thinkstockphotos
dptyy2d
dptyy2d

W ramach podsumowywania dwóch lat drugiej kadencji resort pracy i polityki społecznej przypomina o wprowadzeniu ustawy, która umożliwiła opłacanie z budżetu państwa składek na ubezpieczenia społeczne w czasie opieki nad dziećmi za osoby bezrobotne, pracujące na umowach o dzieło i zleceniach, samozatrudnione i rolników. Rozwiązanie to weszło w życie z początkiem września.

- Dzięki tej zmianie czas poświęcony dzieciom nie odbije się na wysokości przyszłych emerytur. Wszyscy rodzice, bez względu na formę zatrudnienia, będą objęci ubezpieczeniem społecznym w czasie opieki nad dziećmi - podkreśla minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

Do września z budżetu opłacane były składki wyłącznie za rodziców zatrudnionych na etacie, a przebywających na urlopach wychowawczych. Od września dołączyli do nich rodzice dotąd nieubezpieczeni (bezrobotni, studenci), pracujący na umowach o dzieło i zleceniach, samozatrudnieni oraz rolnicy.

Osobom, które wcześniej przez co najmniej pół roku same opłacały składki, budżet sfinansuje składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne. Natomiast w przypadku osób dotychczas nieubezpieczonych, a także tych, które opłacały składki krócej niż sześć miesięcy, budżet sfinansuje składki emerytalne.

dptyy2d

Dotychczas budżet finansował składki na urlopie wychowawczym rodzicom pracującym na etatach od wysokości 60 proc. średniego wynagrodzenia. Obecnie to 2228 zł, czyli składka pokrywana przez budżet wynosiła 613 zł.

W takiej samej wysokości opłacane są składki za osoby samozatrudnione oraz pracujące na umowach zleceniach dłużej niż sześć miesięcy. W przypadku osób z krótszym stażem ubezpieczeniowym i nieubezpieczonych składka będzie opłacana od wysokości 75 proc. pensji minimalnej. Obecnie to 1200 zł brutto, czyli minimalna składka wyniesie 234 zł. Rolnikom opiekującym się dziećmi budżet opłaci składki na KRUS.

Osoby dotąd nieubezpieczone mogą wybrać system ubezpieczeń: ZUS lub KRUS.

Dzięki nowym przepisom w przyszłym roku dodatkowe 172 tys. rodziców będzie miało opłacone składki. Spośród nich 16 tys. to samozatrudnieni, 37 tys. to rolnicy, a 119 tys. osób było do tej pory w ogóle nieubezpieczonych.

Składki opłacane będą - podobnie jak rodzicom przebywającym na urlopach wychowawczych - przez okres do 3 lat, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 5. roku życia.

dptyy2d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dptyy2d