Trwa ładowanie...
d3c4q2a
d3c4q2a

MR: Główny Urząd Miar udostępni wyniki prac B+R firmom do komercyjnego użytku

Warszawa, 28.03.2017 (ISBnews) - Główny Urząd Miar (GUM), obok dotychczasowych prac związanych z wzorcowaniem przyrządów pomiarowych, będzie również prowadzić prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie technologii pomiarowych oraz wspierać transfer technologii do biznesu, poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Zmiany te wprowadza przyjęta przez Sejm nowelizacja prawa o miarach. 
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3c4q2a

"Urząd będzie prowadził prace badawczo-rozwojowe w obszarze technologii pomiarowych. Wyniki tych prac będzie udostępniał przedsiębiorcom do komercyjnego użytku" - powiedział wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj cytowany w komunikacie.

Dzięki nowelizacji, GUM jako jednostka prowadząca badania naukowe uzyska dostęp do środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i funduszy unijnych, np. do opracowywanego właśnie programu badań naukowych "Gospostrateg", czy programu "Horyzont 2020" o łącznej alokacji 74 mld euro.

Zmiany w ustawie przewidują również utworzenie organu eksperckiego - Rady Metrologii, która będzie określać kierunki rozwoju krajowej metrologii i działalności administracji miar oraz przygotowywał analizy dotyczące zadań GUM. W skład Rady wejdą przedstawiciele środowisk: przedsiębiorców, naukowców oraz instytucji państwowych, co oznacza, że biznes zyska realny wpływ na działalność GUM, podkreślił resort.

d3c4q2a

Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o miarach oraz ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie 23 marca. Kolejny etap to prace w Senacie. Większość zmian wejdzie w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia ustawy, a rozwiązania dotyczące administracji miar w terenie - od stycznia 2018 r.

(ISBnews)

d3c4q2a

Podziel się opinią

Share
d3c4q2a
d3c4q2a