MRIRW: Polska i Senegal podpisały memorandum o porozumieniu ws. współpracy w dziedzinie rolnictwa

Polska i Senegal podpisały w czwartek memorandum o porozumieniu o współpracy w dziedzinie rolnictwa -- poinformowało ministerstwo rolnictwa.

27.10.2016 16:35

"Wysokość obrotów handlowych w sektorze rolno-spożywczym nie odzwierciedla rzeczywistego potencjału gospodarek obu krajów, dlatego strona polska jest zainteresowana zarówno intensyfikacją wymiany, jak i poszerzeniem jej asortymentu, po uprzednim uzgodnieniu kwestii weterynaryjnych i fitosanitarnych" - powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Podpisanie dokumentu, miało miejsce podczas wizyty w Polsce delegacji Republiki Senegalu pod przewodnictwem prezydenta Macky Salla. Senegalski prezydent po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą zaznaczył, że wśród priorytetów jego kraju są między innymi modernizacja rolnictwa i przemysłu spożywczego.

"Uczestnicy czwartkowego spotkania mówili o konieczności intensyfikacji współpracy w zakresie rolnictwa i wzajemnej wymiany handlowej artykułami rolno-spożywczymi. Strony zapewniły, że zamierzają wspierać nawiązywanie kontaktów naukowo-technicznych i handlowych w dziedzinie rolnictwa, marketingu rolnego oraz przetwórstwa rolno-spożywczego między jednostkami naukowymi, podmiotami gospodarczymi i innymi instytucjami, działającymi w obszarze rolnictwa w obu państwach, w ramach posiadanych pełnomocnictw i kompetencji" - poinformował resort rolnictwa w komunikacie.

W Memorandum podkreślono potrzebę wspierania rozwoju współpracy handlu towarami rolno-spożywczymi, jak również wskazano na potrzebę wymiany informacji na temat regulacji prawnych dotyczących prowadzenia działalności handlowej oraz inwestycyjnej na terytorium obu państw oraz na temat istniejących możliwości uzyskania wsparcia administracyjnego w zakresie rozpoczynania oraz prowadzenia działalności handlowej i inwestycyjnej przez podmioty zagraniczne.

W podpisanym w czwartek dokumencie mówi się także o potrzebie wymiany doświadczeń i informacji w dziedzinie rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego oraz o wymaganiach sanitarno-weterynaryjnych obu państw, szkoleń i wymiany specjalistów oraz przekazywaniu informacji dotyczących wystaw i targów rolnych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)