Trwa ładowanie...
d3pwvi3
08-03-2016 16:00

MRPiPS: stopa bezrobocia w lutym wyniosła 10,3 proc. (aktl.)

#
dochodzi komentarz Konfederacji Lewiatan
#

d3pwvi3

08.03. Warszawa (PAP) - Stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym wyniosła 10,3 proc., czyli podobnie jak w styczniu br. - podało we wtorek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dla porównania w lutym ubiegłego roku wynosiła ona 11,9 proc. - zaznaczył resort.

Bezrobocie na poziomie jednocyfrowym utrzymuje się w sześciu województwach; najniższe odnotowywane jest w województwie wielkopolskim (6,6 proc.), śląskim (8,5 proc.) oraz mazowieckim (8,8 proc.).

Jak podało ministerstwo w lutym br. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy niemal 129 tys. ofert zatrudnienia. To o ponad 48 proc. więcej w porównaniu z poprzednim miesiącem - wynika z szacunków MRPiPS. Resort zaznaczył, że tak dobrego wyniku nie było od września 2015 r.

"Luty jest kolejnym miesiącem systematycznego wzrostu liczby zgłaszanych przez pracodawców wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. W porównaniu do stycznia odnotowano wzrost o ponad 48 proc. To wzrost liczby ofert pracy o prawie 42 tys. W lutym liczba ofert pracy była wyższa o ponad 33 proc. niż w analogicznym okresie roku ubiegłego" - czytamy.

d3pwvi3

Najwięcej ofert pracy zgłoszono w województwie mazowieckim (6,3 tys.), wielkopolskim i małopolskim (3,8 tys.).

"Firmy chcą zatrudniać nowych pracowników. Trend ten nabiera cech trwałości. To bardzo optymistyczna oznaka ożywienia na lokalnych rynkach pracy. Świadczy też o wzroście zaufania pracodawców do usług urzędów pracy" - powiedziała, cytowana w komunikacie, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Jak podał resort, w urzędach pracy na koniec lutego zarejestrowanych było 1 mln 655,3 tys. osób, czyli o 7,8 tys. więcej w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Ministerstwo wskazało, że pozytywne dane dotyczące bezrobocia podał także Eurostat: bez pracy w Unii Europejskiej jest poniżej 9 proc. osób, co jest najlepszym wynikiem od maja 2009 r.

d3pwvi3

Według tego badania - zaznaczył resort - spośród 28 państw unijnych Polska znajduje się na 12. miejscu z bezrobociem na poziomie 6,9 proc., według metodologii Eurostatu.

Metodologia mierzenia bezrobocia Eurostatu jest inna niż Głównego Urzędu Statystycznego. GUS swoje obliczenia opiera na liczbie osób zarejestrowanych w urzędach pracy w danym miesiącu. Natomiast Eurostat jako osoby bezrobotne traktuje te, które nie są zatrudnione, ale w ciągu dwóch tygodni mogą podjąć pracę, a w ciągu ostatnich czterech tygodni podejmowały próby jej znalezienia.

Doradca zarządu Konfederacji Lewiatan Jacek Męcina ocenił w przesłanym we wtorek PAP komentarzu, że "dobra kondycja polskiej gospodarki i sezonowe ocieplenie sprzyja stabilizacji i ożywieniu na rynku pracy". Zwrócił uwagę, że w lutym br. pracodawcy zgłosili do urzędów pracy o ponad 48 proc. ofert zatrudnienia więcej niż miesiąc wcześniej. To - jak podkreślił - "wskazuje wyraźnie na wiosenne ożywienie na rynku pracy".

"W kolejnych miesiącach możemy spodziewać się jeszcze większego napływu ofert pracy, zwłaszcza w branżach sezonowych jak ogrodnictwo, rolnictwo, budownictwo, hotelarstwo i gastronomia. Wraz z tymi branżami możemy liczyć na ożywienie w handlu, usługach i transporcie" - zaznaczył były wiceminister pracy i polityki społecznej. Jego zdaniem "perspektywy na cały 2016 rok są optymistyczne i mogą zakończyć się podobnie jak w poprzednich latach spadkiem bezrobocia o 1,6-1,8 pkt proc. w skali roku".

Męcina zauważył ponadto, że od trzech lat obserwujemy nie tylko stałą poprawę sytuacji na rynku pracy, ale też działania legislacyjne na rzecz poprawy jakości zatrudnienia.

d3pwvi3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pwvi3