MS: rusza Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem (komunikat)

...

21.02. Warszawa - Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa oraz instytucji państwowych i samorządowych na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem - mówił w trakcie konferencji inaugurującej "Tydzień" minister sprawiedliwości Marek Biernacki.

Tegoroczna koncepcja Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem jest kontynuacją zeszłorocznej formuły. Formuła polegająca przede wszystkim na dyżurach specjalistów w Ośrodkach Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem została dobrze oceniona i dlatego też wspólnie z partnerami postanowiono ją kontynuować. W ubiegłym roku, w czasie "Tygodnia" udzielonych zostało 2136 porad prawnych i psychologicznych.

- W tym roku obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem także koncentrujemy na działalności Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem - zaznaczył minister Marek Biernacki. - Polegać one będą przede wszystkim na pełnieniu dyżurów w ośrodkach od poniedziałku 24 lutego br. do piątku 28 lutego od godziny 10:00 do 18:00 oraz w sobotę 1 marca od 10:00 do 13:00.

W organizację obchodów - poza Ministerstwem Sprawiedliwości - aktywnie włączyły się: Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Kuratorów, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Notarialna, Komenda Główna Straży Granicznej i Krajowa Rada Komornicza.

Dzięki zaangażowaniu się w obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem wyżej wymienionych podmiotów dyżury będą miały charakter interdyscyplinarny. Interdyscyplinarność dyżurów polegać będzie na tym, że informacji prawnej udzielać będą nie tylko adwokaci, radcowie prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy, ale także prokuratorzy, funkcjonariusze policji, czyli osoby, które posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz - w zakresie postępowania wykonawczego - kuratorzy sądowi i komornicy.

Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną. Niezależnie od dyżurów pełnionych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, na terenie kraju - dzięki współpracy podmiotów zaangażowanych w obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem - zostaną zorganizowane dodatkowe dyżury specjalistów.

- Jeszcze raz pragnę wyrazić podziękowanie wszystkim partnerom, którzy włączyli się w tegoroczne obchody "Tygodnia" za zaangażowanie oraz wsparcie działalności na rzecz ofiar przestępstw, a także wszystkim osobom, które wyraziły gotowość bezpośredniego udziału zarówno w realizacji "Tygodnia", jak i w codziennej pracy na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem - powiedział minister sprawiedliwości. - Zapewniam, że dokładamy wszelkich starań, aby budować efektywny system pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem - zakończył.

W 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodziła się idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku partnerzy "Tygodnia" postanowili, że z uwagi na unikanie niepotrzebnej wiktymizacji osób pokrzywdzonych, korzystających ze świadczeń realizowanych w ramach "Tygodnia", należy zmienić dotychczasową nazwę Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw na Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Spotkało się to z bardzo dobrym odbiorem ze strony pokrzywdzonych i organizacji pozarządowych działających na rzecz pokrzywdzonych.

Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące dyżurów, z podziałem na poszczególne województwa, można znaleźć na http://ms.gov.pl/pl/informacje/news,5760,rusza-tydzien-pomocy-osobom-pokrzywdzonym.html

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)