Trwa ładowanie...
dfrjnjf

MS ws. udziału J.Gowina w obchodach święta służby więziennej (komunikat)

...

dfrjnjf

08.02. Warszawa - Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Zadaniem nowoczesnego, demokratycznego państwa jest z jednej strony zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa w duchu poszanowania porządku prawnego i ochrona przed sprawcami przestępstw, z drugiej zaś strony egzekwowanie odpowiedzialności karnej i wykonywanie kar i środków karnych w poszanowaniu zasad praworządności i humanizmu, równości wobec prawa i sprawiedliwości - powiedział dzisiaj Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin w trakcie obchodów Święta Służby Więziennej.

Tegoroczne, centralne obchody Święta odbyły się w Centrum Konferencyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej przy Al. Żwirki i Wigury w Warszawie.

Z perspektywy ostatnich ponad 20 lat wyłania się obraz Służby Więziennej, jako nowoczesnej instytucji, działającej w duchu poszanowania praw człowieka, która stale doskonaląc swoją pracę, kontynuuje misję wobec państwa i społeczeństwa - powiedział Jarosław Gowin. - Nowoczesny system penitencjarny wymaga ciągłych zmian i dostosowywania się do nowych warunków. Temu służy kontynuacja reformy więziennictwa, a także aktywność środowiska na rzecz społeczeństwa. Podejmowane przez Służbę Więzienną działania przynoszą wymierne efekty. W kategoriach sukcesu należy rozpatrywać m.in. fakt, że ubiegły rok był kolejnym, w którym więziennictwo skutecznie stawiło czoła problemowi napływu osadzonych w polskich jednostkach penitencjarnych. Istotnym krokiem naprzód jest wprowadzanie możliwości odbywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego - poza jednostką penitencjarną. System w miarę jego rozpowszechnia będzie odgrywał coraz większą rolę w procesie ograniczania liczby osób pozbawionych wolności,
stanowiąc jednocześnie wyraz nowoczesności i ograniczania kosztów utrzymania osadzonych, jakie ponosi budżet państwa - dodał.

dfrjnjf

Data obchodów Święta Służby Więziennej nawiązuje do dnia podpisania pierwszego, po odzyskaniu niepodległości, aktu prawnego regulującego organizację i funkcjonowanie polskiego więziennictwa. 8 lutego 1919 r. Marszałek Józef Piłsudski podpisał dekret w sprawie tymczasowych przepisów więziennych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kacz/

dfrjnjf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfrjnjf