Trwa ładowanie...
dvclq1f
msit

MSiT: 288 dni do Soczi. Gratulacje i podziękowania za sezon zimowy 2012/2013 (komunikat)

...

Share
dvclq1f

26.04. Warszawa - MSiT informuje:

- To był fantastyczny zimowy sezon, dziękuję wam i gratuluję. Daliście nam masę wzruszeń i emocji, ale przede wszystkim podarowaliście nam nadzieję, że przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Soczi będą biało-czerwone - rozpoczęła spotkanie z medalistami mistrzostw świata sezonu zimowego 2012/2013 Joanna Mucha, minister sportu i turystyki.

Skoczkowie, biathlonistki, łyżwiarki i łyżwiarze szybcy wraz z trenerami i prezesami przyjechali do Warszawy, aby podsumować starty w minionym sezonie oraz omówić plany przygotowań do igrzysk olimpijskich w Soczi.

- Jesteśmy tutaj żeby "podsumować zimę" i aby przeanalizować to, co przed nami. 288 to liczba dni, która dzieli nas od igrzysk olimpijskich w Soczi. Musimy ten czas wykorzystać jak najlepiej - mówiła w trakcie spotkania szefowa polskiego sportu.

dvclq1f

- W sezonie przedolimpijskim zdobyliście państwo 7 medali mistrzostw świata. To potężna zaliczka przed najważniejszą imprezą czterolecia. Byłoby to wielkim szczęściem, gdyście państwo mogli powtórzyć ten sukces podczas ZIO. Zdaję sobie sprawę, że to nie jest proste, jednak widzę tu same indywidualności, które w trudnych zimowych sportach mają szansę na odniesienie sukcesu - dodała.

- Wiem także, że w tym sezonie nie wszystkie szanse zostały przekute w medale, widzę rezerwę w skoczkach, biathlonistach, łyżwiarzach i oczywiście w pani Justynie, choć w Soczi nie będzie jej koronnego dystansu - 30 km - podsumowała minister Mucha.

Wszyscy medaliści mistrzostw świata sezonu zimowego 2012/2013 dostali oficjalne nominacje do klubu Soczi. Projekt Klubu Polska powstał właśnie przed ZIO w Vancouver, należało do niego 3 sportowców: Adam Małysz (skoki narciarskie)
, Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie) oraz Tomasz Sikora (biathlon). Z rewelacyjnymi wynikami wróciła Justyna Kowalczyk - 3 medale w każdym odcieniu oraz Adam Małysz - 2 medale srebrne.

- To pokazało, że projekt Klubu Polska ma możliwości i perspektywy, dlatego szerzej wykorzystywany był podczas Letnich IO w Londynie w 2012 r. Na 10 medali, które polscy sportowcy przywieźli z IO w Londynie aż 8 zawodników było z Klubu Polska - Londyn. Będziemy go również kontynuować w Soczi, z państwa udziałem - dodał Tomasz Półgrabski, podsekretarz stanu w MSiT.

dvclq1f

- Na igrzyskach w 2014 roku wystąpi od 52 do 62 zawodników, zatem według naszych wyliczeń będziemy mieli 12-14 szans medalowych. Możemy zapewnić panią minister, że zimowe związki sportowe są dobrze przygotowane. Musimy zrobić wszystko, aby zapewnić naszym sportowcom najlepsze warunki - mówił Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego.

W trakcie spotkania podpisano również list intencyjny w sprawie rozbudowy infrastruktury sportowej na Polanie Jakuszyckiej. Samorząd reprezentowali Rafał Jurkowlaniec, marszałek województwa dolnośląskiego oraz Grzegorz Sokoliński, burmistrz miasta Szklarska Poręba.

- Mamy nadzieję, że projekt ukończymy w 2016 roku. Chcemy, aby obiekt w równym stopniu służył sportowi zawodowemu i amatorskiemu - powiedział marszałek.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

dvclq1f

Podziel się opinią

Share
dvclq1f
dvclq1f