MSP chce w '11 podjąć procesy prywatyzacyjne we wszystkich spółkach chemicznych

04.03. Warszawa (PAP) - Resort skarbu chce w tym roku podjąć procesy prywatyzacyjne we wszystkich spółkach chemicznych. MSP przygotuje do końca marca rekomendacje dotyczące...

04.03. Warszawa (PAP) - Resort skarbu chce w tym roku podjąć procesy prywatyzacyjne we wszystkich spółkach chemicznych. MSP przygotuje do końca marca rekomendacje dotyczące prywatyzacji tych firm - poinformował PAP wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

"Analizujemy między innymi kwestie, do jakich inwestorów - branżowych, giełdowych czy finansowych - mają trafić akcje tych spółek. Przedmiotem analiz jest też dobór trybów prywatyzacji i czasu, w którym to powinno nastąpić. Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału chcemy poinformować o tym opinię publiczną i rynki" - powiedział wiceminister skarbu.

"Chcemy jeszcze w tym roku zwrócić uwagę inwestorów na wszystkie spółki chemiczne. Ale sytuacja każdej firmy jest inna" - dodał.

Leszkiewicz ocenił, że Zakłady Azotowe w Puławach są już przygotowane do prywatyzacji.

"Jesteśmy otwarci na ewentualne zgłoszenia inwestorów z rynku poprzez Giełdę Papierów Wartościowych" - powiedział.

"Resort skarbu powinien przejąć do końca marca należące do Nafty Polskiej akcje Zakładów Azotowych Tarnów i Kędzierzyn. Kiedy ukształtuje się nowa struktura w akcjonariacie tych spółek, będziemy wiedzieć, ile możemy zaoferować akcji inwestorom. Skarb Państwa będzie miał kontrolę w Tarnowie - na poziomie około 52 proc. oraz bardzo istotny akcjonariat w Kędzierzynie - ponad 40 proc." - powiedział.

"Restrukturyzacja Zakładów Chemicznych w Policach musi być jeszcze zintensyfikowana. I tą głęboką restrukturyzacją spółka musi uwiarygodnić się na rynku. W Ciechu z kolei nie jest obecnie możliwa sprzedaż wszystkich akcji ze względu na lock-up (zobowiązanie głównych udziałowców spółki do niesprzedawania jej walorów przez określony czas - PAP) związany z niedawną emisją akcji. Ale Ciech jest niewątpliwie w dużo lepszej sytuacji niż był. W naszym przekonaniu może niedługo również cieszyć się zainteresowaniem wśród inwestorów" - zaznaczył wiceminister.

Ocenił, że MSP będzie podchodziło indywidualnie do prywatyzacji poszczególnych spółek chemicznych, choć - jak podkreślił - jeszcze za wcześnie mówić o szczegółach dotyczących trybów i czasu.

"Ciągle też zachęcamy spółki, by wykorzystały najbliższe miesiące np. do biznesowo uzasadnionej konsolidacji" - dodał.

Poinformował, że do MSP wpłynęło kilka listów intencyjnych z zagranicy w sprawie spółek z branży chemicznej, w tym m.in. od tureckiego koncernu chemicznego Nurol Holding, który wyraził zainteresowanie Policami.

Wiceminister zapowiedział, że resort skarbu chce zaprosić w najbliższych dniach inwestorów do negocjacji w sprawie sprzedaży Zakładów Chemicznych Rudniki koło Częstochowy.

Ministerstwo Skarbu Państwa podjęło pod koniec lutego decyzję o odstąpieniu od negocjacji w sprawie sprzedaży spółki Azoty - Adipol w Chorzowie, jednej z najstarszych firm branży chemicznej w Polsce. Wiceminister powiedział, że resort wystawi ponownie na sprzedaż tę spółkę jeszcze w marcu. Teraz MSP zastanawia się nad trybem prywatyzacji Azotów-Adipol. (PAP)

dol/ je/ jbr/ jtt/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)