MSP może się wstrzymać z debiutami kolejnych spółek
8.10.Warszawa (PAP) - Ze względu na kryzys finansowy resort skarbu
może zrezygnować z debiutu na GPW nie tylko Enei, ale i PGE, czy
Bogdanki, decydując się na prywatyzację...
08.10.2008 | aktual.: 08.10.2008 12:39
8.10.Warszawa (PAP) - Ze względu na kryzys finansowy resort skarbu może zrezygnować z debiutu na GPW nie tylko Enei, ale i PGE, czy Bogdanki, decydując się na prywatyzację poprzez inwestora strategicznego. Konieczna byłaby jednak zmiana programu prywatyzacji - powiedział w środę Jan Bury, wiceminister skarbu.
"Sytuacja na rynku jest dużo gorsza niż sądziliśmy jeszcze miesiąc temu. Jeśli nie będzie debiutu Enei, a do tego zmierza nasza decyzja, będzie to oznaczać, że nie będzie debiutów także innych spółek, w tym grup energetycznych" - powiedział na środowym panelu energetycznym Bury.
"W najbliższych tygodniach i miesiącach będzie prawdopodobnie problem z debiutami innych grup energetycznych i Bogdanki. Rynki finansowe są takie same dla Enei, PGE, czy Bogdanki" - dodał.
Wiceminister powiedział po konferencji dziennikarzom, że ze względu na kryzys inwestorzy nie są chętni do dużych inwestycji i resort miałby teraz problem z uzyskaniem zadowalającej ceny za akcje upublicznianych spółek.
"Rynki finansowe uciekają teraz od inwestycji, a jeśli nawet chcą inwestować, to na poziomie takim, na jaki myślę, że skarb państwa się nie zgodzi" - powiedział.
Zdaniem wiceministra rząd będzie musiał rozważyć zmianę programu prywatyzacji dla grup energetycznych, czy Bogdanki.
"Prace nad ofertami nie będą wstrzymywane, ale musimy z gronem ekspertów przemyśleć na forum rządowym inną formę prywatyzacji. Być może zamiast debiutów giełdowych lepszą strategią będzie poszukiwanie inwestorów branżowych" - powiedział Bury.
Polska Grupa Energetyczna złożyła prospekt do KN pod koniec września. Oferta publiczna akcji oraz debiut giełdowy PGE planowane są w I kwartale 2009 r. Z emisji spółka chciałaby pozyskać 4-5 mld zł.
W listopadzie do KNF trafić ma prospekt kopalni Bogdanka. Debiut planowany jest wstępnie na przełom roku. Resort skarbu informował, że planowane jest podwyższenie kapitału spółki o ok. 30 proc., a z emisji akcji spółka ma uzyskać od 300 do ponad 600 mln zł.
W środę wiceminister skarbu Jan Bury powiedział PAP, że ze względu na niekorzystną koniunkturę na rynku kapitałowym Skarb Państwa przekłada termin debiutu Enei na GPW. Jeśli sytuacja na rynku się poprawi do debiutu może dojść w 2009 r., jeśli nie, do końca przyszłego roku Enea może trafić do inwestora strategicznego.
Oficjalne stanowisko Skarbu Państwa w sprawie oferty publicznej Enei spodziewane jest w środę.(PAP)
pel/ gor/