Trwa ładowanie...

MSP oczekuje od RN podania powodów odwołania prezesa PKO BP

Resort skarbu oczekuje od członków rady nadzorczej PKO BP przedstawienia powodów odwołania prezesa Jerzego Pruskiego - powiedział w środę na konferencji prasowej minister skarbu Aleksander Grad.

MSP oczekuje od RN podania powodów odwołania prezesa PKO BPŹródło: PKO BP
d4k04pa
d4k04pa

Resort skarbu oczekuje od członków rady nadzorczej PKO BP przedstawienia powodów odwołania prezesa Jerzego Pruskiego - powiedział na konferencji prasowej minister skarbu Aleksander Grad.

Dodał też, że reprezentanci skarbu państwa zasiadający w radach nadzorczych sami z siebie przekazują takie informacje resortowi.

Rada nadzorcza banku odwołała Jerzego Pruskiego z funkcji prezesa, a Tomasza Mironczuka ze stanowiska wiceprezesa banku. Jednocześnie powierzyła Wojciechowi Papierakowi, wiceprezesowi zarządu banku, pełnienie obowiązków prezesa PKO BP do czasu wyboru prezesa.

Szef resortu skarbu nie chciał odnieść się do decyzji rady nadzorczej PKO BP. Podkreślił, że podejmuje ona suwerenne decyzje.

d4k04pa

Poinformował, że resort skarbu zwrócił się 1 lipca do zarządu z wnioskiem o zwołanie walnego zgromadzenia, w którym znalazłyby się punkty dotyczące zmian w radzie nadzorczej. _ Dochodziło do pewnych napięć miedzy radą nadzorczą a zarządem. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest, kiedy dokonuje się rekonstrukcji również w radzie nadzorczej _ - powiedział w środę Grad. Dodał, że nie chce przesądzać, ile osób zmieni się w radzie nadzorczej banku.

Pytany, czy konsultował odwołanie Pruskiego z premierem Donaldem Tuskiem, odparł że "ani premier tego sobie nie życzy, ani ja nie mam tego w praktyce, aby konsultować sprawy kadrowe w spółkach".

Grad zapewnił, że sytuacja banku jest stabilna. _ Są odwołani dwaj członkowie zarządu, jest ogłoszony konkurs na prezesa. Czekamy na rozstrzygniecie konkursu. Nie ma tutaj żadnej sytuacji, która świadczyłaby, że bank jest niestabilny _ - zaznaczył minister.

30 czerwca walne zgromadzenia akcjonariuszy PKO BP zdecydowało o wypłacie dywidendy z zysku netto za 2008 rok. Wniosek o 1 mld zł dywidendy z zysku banku złożył na WZA przedstawiciel Skarbu Państwa. Wcześniej zarząd proponował, żeby wypłacić prawie 100 proc. zysku za 2008 rok, czyli 2,88 mld zł. Zgodnie z propozycją Skarbu Państwa, dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 24 września.

d4k04pa

Walne zgromadzenie PKO BP zdecydowało również o emisji do 300 mln akcji z zachowaniem prawa poboru. Dniem ustalenia prawa poboru będzie 29 października. Ostateczną decyzję o wielkości emisji podejmie zarząd PKO BP, natomiast cenę emisyjną określi rada nadzorcza, po rekomendacji zarządu. Według wcześniejszych szacunków, wartość emisji akcji może sięgnąć 5 mld zł.

Minister skarbu Aleksander Grad mówił w ubiegły wtorek dziennikarzom, że dobrze ocenia decyzję WZA PKO BP w sprawie dywidendy i emisji akcji. _ To jest projekt, który został przygotowany przez większościowego akcjonariusza, czyli Skarb Państwa. Uważamy, że takie rozwiązanie jest bardzo bezpieczne dla banku, a jednocześnie pozwala zrealizować nasze cele. Chcemy w horyzoncie 2009, 2010 roku pobrać z banku dywidendę. Robimy to w taki sposób, że za 2008 rok pobieramy 1/3 zysku, czyli 1 mld zł. Następnie realizujemy proces dokapitalizowania. Po dokapitalizowaniu możemy po trzech kwartałach - a wszystko na to wskazuje, że bank będzie miał zysk po trzech kwartałach - w części pobrać dywidendę zaliczkową _ - podkreślił Grad. Po zakończeniu emisji MSP ma rekomendować wypłacenie dywidendy zaliczkowej na poczet zysku 2009 roku i dodatkowej dywidendy w 2010 r.

Skarb Państwa posiada 51,24 proc. akcji PKO BP, a pozostali akcjonariusze - 48,76 proc.

d4k04pa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4k04pa