MSP: podsumowanie projektu Własność=Jasność (komunikat)

...

23.11. Warszawa - MSP informuje:

16 listopada, w Centrum Giełdowym w Warszawie, oficjalnie podsumowano działania edukacyjne podejmowane przez Ministerstwo Skarbu Państwa w latach 2008-2011. Wśród przeprowadzonych programów znalazł się projekt Własność=Jasność realizowany przez Fundację Rozwoju Wolontariatu.

Własność=Jasność ma na celu rozpowszechnianie wśród społeczności lokalnej wiedzy na temat własności prywatnej, prywatyzacji i Akcjonariatu Obywatelskiego. W ramach tegorocznej edycji projektu 150 studentów - uczestników programu "Projektor - wolontariat studencki" przeprowadziło 85 autorskich warsztatów edukacyjnych dla uczniów z 54 szkół w małych miejscowościach i wsiach na terenie całej Polski.

"Z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie projektem Własność=Jasność realizowanym przez naszych studentów - wolontariuszy na terenie całego kraju. Okazuje się, że tematyka prywatyzacji i własności prywatnej jest ważna nawet dla stosunkowo małych dzieci i młodzieży, a tegoroczna rekordowa liczba uczestników - ponad 2500 osób - najlepiej o tym świadczy" - mówi Zdzisław Hofman, prezes Fundacji Rozwoju Wolontariatu.

Kilkudniowe szkolenia przygotowały wolontariuszy Projektora do zdobycia fachowej wiedzy w zakresie szeroko pojętej własności prywatnej, prywatyzacji i Akcjonariatu Obywatelskiego. Doświadczenia i tematyka poruszana podczas szkoleń pozwoliły wolontariuszom stworzyć ich autorskie warsztaty edukacyjne, które przeprowadzili w małych miejscowościach i wsiach. Uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy szkół i inni mogli poznać podstawowe definicje oraz reguły dotyczące prywatyzacji w Polsce, a wiedza została przekazana w sposób przystępny i przyjazny dla dzieci w wieku szkolnym.

Za swoją pracę i zaangażowanie aż 19 wolontariuszy Projektora otrzymało nagrody rzeczowe oraz oficjalne zaproszenie do odbycia praktyk w Ministerstwie Skarbu Państwa. Wyróżnienia przyznano w pięciu kategoriach: innowacyjne podejście do zajęć edukacyjnych, promocja projektu wśród mediów i społeczności lokalnej, włączenie społeczności lokalnej, największa liczba zrealizowanych projektów.

Kamil Wrzos, regionalny koordynator programu Projektor w woj. podkarpackim, uzyskał wyróżnienie za skuteczność i determinację w działaniu, a Dawid Szczepankiewicz, student prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego, otrzymał dodatkowo propozycję odbycia praktyk w Kancelarii Prezydenta RP.

"To dla mnie wielkie i niespodziewane wyróżnienie. Starałam się realizować projekt Własność=Jasność wkładając w niego nie tylko swój czas, wiedzę i umiejętności, ale również serce. Udział w projekcie był nie tylko ciekawym pomysłem na spędzanie wakacji, dla mnie istotna była możliwość zdobycia wiedzy i doświadczenia, poznania interesujących ludzi i nauki u profesjonalnych szkoleniowców" - mówi Aleksandra Rzewuska, studentka biorąca udział w projekcie.

Od 11 października do 6 grudnia br. studenci i pracownicy wybranych uczelni wyższych będą mogli obejrzeć wystawę fotografii dokumentującą III edycję projektu Własność=Jasność. Wystawa składa się z 10 najlepszych zdjęć, które zostały wybrane z ponad pięciuset nadesłanych przez liderów 85 przeprowadzonych warsztatów edukacyjnych.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do oglądania wystawy w dniach od 16 do 23 listopada na Uniwersytecie Śląskim, następnie od 24 do 30 listopada wystawa będzie gościć na Politechnice Rzeszowskiej, zaś ostatnia możliwość do zobaczenia pełnej wystawy pojawi się na terenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II w dniach od 1 do 6 grudnia 2011 roku.

Fundacja Rozwoju Wolontariatu:

Powstała w lutym 2010 roku. Głównym celem Fundacji Rozwoju Wolontariatu jest tworzenie warunków dla systematycznego, trwałego, opartego o wiedzę rozwoju wolontariatu w Polsce. Fundacja ma na celu także promowanie idei wolontariatu a przez to zaangażowanej, odpowiedzialnej i aktywnej postawy wśród Polaków.

W rozumieniu Fundacji wolontariat jest skuteczną metodą budowania kapitału społecznego, dlatego szczególną wagę przywiązuje do zwiększania świadomości i edukacji nt. wolontariatu, w tym do zwrócenia uwagi różnych środowisk - studentów, uczniów, pracodawców, społeczności i władz lokalnych - na korzyści płynące z doświadczeń wolontariackich.

Swoje cele Fundacja realizuje poprzez program "Projektor - wolontariat studencki", którego autorem i fundatorem jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Program Fundacji uzyskał także wsparcie Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, a honorowy patronat nad inicjatywą objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Informacje o programie "Projektor - wolontariat studencki":

Celem programu "Projektor - wolontariat studencki" jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z całej Polski poprzez programy edukacyjne realizowane przez studentów - wolontariuszy. Projekty realizowane przez Fundację koncentrują się na umiejętnościach i kompetencjach wolontariuszy. Zajęcia proponowane i realizowane przez studentów mają formę projektów edukacyjnych, dzięki czemu dzieci i młodzież uczą się przez doświadczenie. Projekty dotyczą konkretnej dziedziny nauki, przedmiotu lub wybranego obszaru aktywności. Studenci prowadzą zajęcia lingwistyczne, artystyczne, związane z ochroną środowiska, psychologiczno-pedagogiczne, informatyczne, humanistyczne, matematyczno-przyrodnicze, sportowe i inne.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
fundacjaedukacjamsp

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)