MSP ws. wypłaty dywidendy z PKO BP (komunikat)
...
30.06. Warszawa (PAP) - Biuro Komunikacji Społecznej Ministerstwa Skarbu Państwa informuje:
W związku ze zwołanym na 30 czerwca 2009 r. Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem PKO Bank Polski S.A. (Bank), Ministerstwo Skarbu Państwa podaje do wiadomości, że biorąc pod uwagę szczególną rolę jaką PKO Bank Polski S.A. odgrywa w polskiej gospodarce oraz konieczność utrzymania kapitałów własnych Banku na poziomie umożliwiającym jego bezpieczny rozwój:
- w sprawie podziału zysku netto za rok 2008 zamierza głosować za przeznaczeniem na dywidendę kwoty jednego miliarda złotych, czyli w wysokości 1 zł na akcję, z wyznaczeniem dnia 24 września jako dnia dywidendy.
- w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego zamierza głosować za podwyższeniem kapitału zakładowego o kwotę nie wyższą niż trzysta milionów złotych, poprzez emisję nie więcej niż trzystu milionów akcji. Przewidywanym dniem prawa poboru byłby 29 października 2009 roku.
Wypłata dywidendy w wysokości jednego miliarda złotych powinna pozwolić na utrzymanie współczynnika wypłacalności Banku powyżej 10 proc., czyli poziomu rekomendowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego i uważanego za bezpieczny dla stabilności Banku jak i umożliwiającego rozwijanie akcji kredytowej. Wysokość dywidendy za 2008 rok jest również zgodna z dotychczasową praktyką Banku wypłacania dywidendy w wysokości około 1 złoty na akcję.
Ponadto, w celu zwiększenia bezpieczeństwa Banku, Ministerstwo Skarbu Państwa podejmie działania mające na celu otrzymanie przez Bank pożyczki podporządkowanej od Banku Gospodarstwa Krajowego, na warunkach pozwalających zaliczyć ją do kapitałów uzupełniających. Będzie to również ważny sygnał dla jeszcze większego zaangażowania się banku w rozwój polskiej gospodarki.
Ponadto, Minister Skarbu Państwa informuje, iż:
- po zakończonej emisji, Minister Skarbu Państwa zarekomenduje też wypłacenie dywidendy zaliczkowej na poczet zysku 2009 roku oraz dodatkowej dywidendy w 2010 roku.
- w rezultacie powyższych działań, uwzględniając w tym wypłatę dywidendy z zysku za rok 2008, kapitał Banku powinien zostać podwyższony łącznie o 5 miliardów złotych czyli o dwa miliardy złotych netto.
Minister Skarbu Państwa proponuje zatem najpierw podwyższenie kapitału, a dopiero w drugiej kolejności wypłatę dywidendy zaliczkowej w 2009 roku oraz dodatkowej dywidendy w 2010 roku - w kwocie zależnej od zysku wygenerowanego przez Bank oraz potrzeb budżetowych. Takie podejście ogranicza ryzyko, nie rodzi przymusu podwyższenia kapitału na niekorzystnych dla obecnych akcjonariuszy warunkach, oraz pozwala na elastyczne reagowanie w warunkach zmienności na Giełdzie Papierów Wartościowych, czyli na pełną kontrolę i optymalizację procesu emisji.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
ral/