MSW: minister wręczy nagrodę za najlepszy film (komunikat)
...
18.10. Warszawa - MSW informuje:
Dzisiaj (18 października br.) po raz szósty obchodzimy Dzień Unii Europejskiej przeciwko handlowi ludźmi. Z tej okazji od 16 do 18 października w Warszawie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmów o Handlu Ludźmi. Dzisiaj (18 listopada br.) Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych wręczy nagrodę dla zwycięzcy tego festiwalu. Autor filmu, który najpełniej ukazał problem handlu ludźmi, otrzyma nagrodę w wysokości 10 tysięcy zł. Nagroda zostanie wręczona o godzinie 18.00 w kinie Muranów, podczas gali zakończenia Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Handlu Ludźmi. Po części oficjalnej odbędzie się pokaz nagrodzonego filmu.
Dzisiaj (18 października br.) po raz szósty obchodzimy Dzień Unii Europejskiej przeciwko handlowi ludźmi. Z tej okazji od 16 do 18 października w Warszawie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmów o Handlu Ludźmi: "18/18" - 18 ludzkich historii na 18 października 2012 roku". W ramach festiwalu, który rozpoczął się 16 października br., można było zobaczyć filmy, które w różnym aspekcie poruszają tematykę handlu ludźmi. Były to zarówno filmy dokumentalne jak i fabularne, dotyczące m.in. handlu kobietami, pracy przymusowej, zmuszania do działalności przestępczej, handlu narządami pozyskiwanymi do przeszczepów czy handlu dziećmi.
W trakcie całego festiwalu można zobaczyć w sumie 24 filmy (w tym 18 konkursowych). Jeszcze dzisiaj (18 października br.) można wziąć udział w pokazach filmowych. Podczas festiwalu odbywa się konkurs, do którego zakwalifikowano 18 filmów. Spośród nich zostanie wybrany ten, który najpełniej ukazuje zjawisko handlu ludźmi. W skład jury wchodzą osoby ze świata kultury i mediów oraz nauki, jak również specjaliści, którzy w swojej pracy zajmują się tematem handlu ludźmi. Są to m.in. Paweł T. Felis, krytyk filmowy; Jolanta Kwaśniewska, prezes Fundacji "Porozumienie Bez Barier"; prof. dr hab. Zbigniew Izdebski, pedagog, doradca rodzinny.
Ambasadorami festiwalu są aktorzy: Anna Cieślak i Lesław Żurek.
Filmy są wyświetlane w warszawskim kinie Muranów. Zarówno w pokazach, jak i w wydarzeniach towarzyszących festiwalowi, mogą wziąć udział osoby indywidualne oraz zorganizowane grupy (np. szkoły). Udział w Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Handlu Ludźmi jest bezpłatny, wcześniej należy odebrać bilet zerowy lub akredytację dziennikarską.
Więcej informacji o festiwalu, w tym informacje na temat biletów, a także poszczególnych filmów znajduje się na stronie www.18na18.pl
Honorowy patronat nad festiwalem objęły: Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.
Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Handlu Ludźmi jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, partnerem zaś La Strada Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym z programu Unii Europejskiej "Zapobieganie i walka z przestępczością" Komisja Europejska - Dyrekcja Generalna do Spraw Wewnętrznych. Prezentowane treści nie powinny być traktowane jako wyraz opinii, czy też poglądów Komisji Europejskiej.
W Polsce ofiary handlu ludźmi mają zagwarantowaną pomoc zarówno w ramach systemu pomocy społecznej, jak również w ramach "Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla polskich i cudzoziemskich ofiar handlu ludźmi" - zadania zleconego w drodze otwartego konkursu ofert przez ministra spraw wewnętrznych. Na realizację zadania w 2012 roku przewidziano 778 tysięcy zł.
Krajowe Centrum Interwencyjno - Konsultacyjne prowadzi dostępny przez całą dobę telefon zaufania dla ofiar i świadków handlu ludźmi. Do organizacji mogą zgłaszać się pokrzywdzeni obywatele Polski np. zmuszani do pracy za granicą, jak i cudzoziemcy w naszym kraju. Z oferowanych przez centrum porad i konsultacji mogą także skorzystać osoby planujące zagraniczny wyjazd zarobkowy. Udzielana jest wszechstronna pomoc: medyczna, psychologiczna i prawna.
Ponadto centrum realizuje Program wsparcia i ochrony ofiary/świadka handlu ludźmi. Program adresowany jest do cudzoziemców, którym Krajowe Centrum Interwencyjno - Konsultacyjne pomaga m.in. zalegalizować pobyt oraz organizuje im powrót do kraju, z którego pochodzą.
W 2012 roku (od 1 stycznia do 10 września) Programem wsparcia i ochrony ofiary/świadka handlu ludźmi objęto 55 cudzoziemców, w całym 2011 roku z programu skorzystało 25 osób, a w 2010 roku 34 osoby. W 2012 roku 75% zgłoszonych do Programu ofiar wykorzystywanych było w pracy przymusowej, w poprzednich latach największą grupę stanowiły osoby, które padły ofiarą wykorzystania seksualnego. Coraz większą grupę ofiar stanowią mężczyźni, w 2012 roku stanowią oni 44 % osób objętych Programem. Od 1 stycznia do 10 września 2012 roku ze wsparcia Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla polskich cudzoziemskich ofiar handlu ludźmi skorzystało około 150 potencjalnych ofiar handlu ludźmi, średnio z pomocy Centrum korzysta 200 potencjalnych ofiar rocznie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ wni/