Trwa ładowanie...
d3eupnj

MSW: nominacja ambasadorów w Pradze i Wiedniu (komunikat)

...

d3eupnj

24.05. Warszawa - MSZ informuje:

Minister Radosław Sikorski wręczył dzisiaj nominacje nowym polskim ambasadorom. Grażyna Bernatowicz będzie reprezentować Polskę w Czechach, a Artur Lorkowski obejmie placówkę w Wiedniu.

- Dzisiaj wręczę dwie nominacje w krajach bardzo bliskich Polsce - powiedział rozpoczynając uroczystość w MSZ minister Sikorski. Republika Czeska to ważny partner Polski. Wartość obrotów między Czechami i Polską to ponad 14 mld Euro. To więcej niż wymiana z Francją czy USA. - A jednocześnie kraj bardzo zaprzyjaźniony, jak pokazało Euro 2012, ale z którym są sprawy do załatwienia - dodał minister Sikorski.

- Nowy szef placówki w Pradze zajmie się uregulowaniem kwestii energetycznych, połączeń infrastrukturalnych, nieruchomości dyplomatycznych, a także promocją polskiej żywności. Pani minister jest jednym z naszych najbardziej doświadczonych dyplomatów. Strata centrali będzie zyskiem Pragi - zaznaczył minister.

d3eupnj

- Artur Lorkowski, nowy ambasador RP w Austrii, przez wiele lat kompetentnie wspierał resort w sprawach ekonomicznych i Austria to ważny kraj w rozgrywce, jaka ma miejsce wokół spraw energii i w ogóle gospodarki. To kraj, który trzeba jeszcze przekonywać i do Partnerstwa Wschodniego i do dokończenia połączeń drogowych na południu naszego kontynentu - powiedział minister.

- Dziękujemy panu ministrowi za okazane nam zaufanie. Pragnę zapewnić, że wykonamy powierzoną nam misję w sposób profesjonalny i najlepszy z możliwych - powiedziała w imieniu nowo mianowanych ambasadorów ambasador Grażyna Bernatowicz.


Grażyna Bernatowicz Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny w Republice Czeskiej

d3eupnj

W latach 2007-2013 Grażyna Bernatowicz pełniła obowiązki wiceministra spraw zagranicznych ds. parlamentarnych, polityki europejskiej i praw człowieka. Nadzorowała coraz bliższą współpracę dwustronną Polski z najważniejszymi państwami członkowskimi UE: Niemcami, Francją, Wielką Brytanią, Włochami oraz Hiszpanią. Była odpowiedzialna za realizację jednego z priorytetów prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej - polityki rozszerzenia. Była zaangażowana we współpracę z państwami aspirującymi do członkostwa w UE, wielokrotnie odwiedzała region Europy Południowo-Wschodniej. Wspierała też wdrażanie partnerstwa polsko-tureckiego i polsko-rumuńskiego, dbała o włączanie państw regionu Europy Południowo-Wschodniej do współpracy w ramach forów regionalnych, w tym Grupy Wyszehradzkiej.

Grażyna Bernatowicz jest pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych od 1993 roku, najpierw jako doradca ministra i wicedyrektor Departamentu Badań Strategicznych - PISM, następnie, od 1998 r., dyrektor koordynator problematyki integracji europejskiej. W latach 2000-2002 pełniła funkcję podsekretarza stanu w MSZ odpowiedzialnego za sprawy organizacji międzynarodowych, ekonomiczne i prawne. W latach 2002-2007 była ambasadorem RP w Królestwie Hiszpanii i Księstwie Andory. Według rankingu tygodnika "Wprost" była jednym z 10 najlepszych szefów polskich placówek na świecie.

Jest autorką ok. 70 publikacji naukowych, książek, artykułów naukowych publikowanych w kraju i za granicą, poświęconych problematyce południa Europy, integracji europejskiej, współpracy regionalnej. Od 1995 r. jest profesorem w Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa im. H. Chodkowskiej w Warszawie. Była również stypendystką Uniwersytetu J.Kennedy'ego w Tillburgu (Holandia), instytutów naukowych w Madrycie, Lizbonie, Paryżu i Belgradzie. Odznaczona została najwyższym odznaczeniem króla Hiszpanii "Orderem Izabeli Katolickiej", królów Szwecji i Norwegii oraz odznaczeniami Portugalii, Węgier, Malty, Kawalerów Maltańskich i Rumunii.

Artur Lorkowski Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny w Republice Austrii

d3eupnj

Artur Lorkowski jest pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych od 2010 roku, najpierw jako zastępca dyrektora Departamentu Polityki Ekonomicznej w zakresie polityki energetycznej i klimatycznej, a od 2012 roku jako zastępca dyrektora Departamentu Ekonomicznego Unii Europejskiej. W latach 2001-2009 pracował w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, pełniąc od 2003 r. funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Polityki Integracyjnej w obszarze polityk sektorowych UE.

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej (1999 r.), stypendysta Uniwersytetu w Getyndze (1997-1998), Krajowej Administracji Publicznej (1999-2001), w 2000 r. odbył staż w Kancelarii Premiera Bawarii. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (2005 r.) i Złotym Krzyżem Zasługi (2011 r.) Autor publikacji z zakresu polityki energetycznej UE. Posługuje się językiem niemieckim, angielskim, rosyjskim.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d3eupnj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eupnj