MSW: nowi oficerowie policji (komunikat)
...
26.03. Warszawa - MSW informuje:
Dzisiaj (26 marca br.) w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyła się promocja na pierwszy stopień oficerski. Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych, podczas uroczystości pogratulował nowo mianowanym oficerom i podkreślił, że nominacja to olbrzymi zaszczyt, a jednocześnie wielka odpowiedzialność za polską policję i bezpieczeństwo obywateli. Od policjantów zależy bowiem poczucie stabilności, efektywność państwa i to, jak obywatele się w nim czują - zaznaczył szef MSW.
Minister Jacek Cichocki złożył również podziękowania dla bliskich policjantów, którzy na co dzień wspierają ich w wypełnianiu obowiązków służbowych oraz kadrze dydaktycznej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie za przygotowanie i wykształcenie nowych kadr oficerskich policji.
Podczas uroczystości minister Jacek Cichocki wyznaczył insp. Piotra Bogdalskiego na stanowisko komendanta-rektora Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, dotychczas pełniącego obowiązki rektora.
W uroczystości mianowania 174 absolwentów tej uczelni na stopień podkomisarza policji wzięli udział także m.in. Michał Deskur, podsekretarz stanu w MSW, oraz Marek Działoszyński, komendant główny policji.
26 marca 2011 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie 174 policjantów, zgodnie z postanowieniem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zostało mianowanych na pierwszy stopień oficerski - podkomisarza. Wśród nich są 22 kobiety. Wszyscy funkcjonariusze, po ukończeniu nauki na uczelni, złożyli wcześniej z wynikiem pozytywnym egzamin oficerski.
Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie przygotowuje policjantów do uzyskania wyższych kwalifikacji zawodowych oraz do objęcia w przyszłości stanowiska kierowniczego. Absolwent szkoły oficerskiej to przede wszystkim ekspert pionu służby prewencyjnej bądź kryminalnej, ale także osoba, która potrafił kierować zespołami ludzkimi i kształtować politykę kadrową. Posiada też umiejętność organizowania współpracy wewnątrzpolicyjnej oraz z podmiotami pozapolicyjnymi.
Szkolenie oficerskie odbywa się w trybie stacjonarnym i trwa 6 miesięcy. W trakcie kursu policjanci zdają egzaminy m.in. z różnych dziedzin prawa, zarządzania czy psychologii. Kurs kończy się egzaminem oficerskim. Rocznie taki egzamin zdaje około 300 funkcjonariuszy policji.
Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie jest jedyną w Polsce uczelnią służb państwowych, od wielu lat kształcącą policyjnych specjalistów i kadrę kierowniczą. Równocześnie jest ona głównym ośrodkiem edukacyjnym i naukowym policji.
Uczelnia prowadzi szkolenia i doskonalenie zawodowe nie tylko policjantów oraz funkcjonariuszy pozostałych służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, ale ma również w swojej ofercie edukacyjnej dwa kierunki studiów otwarte dla osób cywilnych. Te kierunki to administracja oraz bezpieczeństwo wewnętrzne.
Uczelnia nieustannie się rozbudowuje. Już niedługo do dyspozycji studentów oraz słuchaczy zostaną oddane nowe budynki: biblioteka oraz Policyjne Centrum Analityczno-Badawcze. Zajęcia w nowoczesnych pracowniach i laboratorium kryminalistycznym będą jedynymi w swoim rodzaju na skalę europejską.
Komendant-rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, insp. dr Piotr Bogdalski jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1991-1993 był funkcjonariuszem Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Od 1993 roku związany z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie. Pełnił w niej służbę na stanowiskach dydaktycznych, a od 2006 roku sprawuje funkcję zastępcy komendanta-prorektora właściwego do spraw szkolenia i doskonalenia zawodowego. W latach 2001-2005 był pełnomocnikiem komendanta głównego policji do spraw praw człowieka. W 2000 roku uzyskał na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego stopień naukowy doktora nauk prawnych. Autor kilkudziesięciu publikacji z dziedziny prawa oraz bezpieczeństwa wewnętrznego.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/