Trwa ładowanie...
d3uqwbi

MSW podpisało umowę na ratownictwo górskie z GOPR (komunikat)

...

Share
d3uqwbi

18.01. Warszawa - MSW informuje:

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych podpisało umowę z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym na realizację zadań z zakresu ratownictwa górskiego w 2013 roku. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przeznaczy na ten cel ratownikom GOPR 6 mln 350 tys. zł.

Zgodnie z zapowiedzią, szef MSW przyznał dotację dla GOPR na sfinansowanie działań ratowniczych prowadzonych w 2013 roku. Minister spraw wewnętrznych zdecydował, że Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zostanie wsparte kwotą 6 mln 350 tys. zł, z przeznaczeniem na prowadzenie działań ratowniczych w górach na terenie południowej Polski.

W ramach tych środków GOPR będzie mógł sfinansować utrzymanie gotowości ratowniczej, w tym także m.in. utrzymanie obiektów, środków łączności i transportu, wykorzystywanych do ratownictwa górskiego. Pieniądze z dotacji przyznanej przez szefa MSW będą przeznaczone również na wynagrodzenia dla ratowników górskich, a także na szkolenia centralne dla ratowników górskich oraz szkolenie psów ratowniczych.

d3uqwbi

Umowa na sfinansowanie zadań z drugą z organizacji ratowniczych, Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, zostanie podpisana jak najszybciej.

Środki finansowe, ujęte w ustawie budżetowej na zadania polegające na zapewnieniu bezpieczeństwa osobom przebywającym w górach, przyznawane są w ramach dotacji uruchamianej przez ministra spraw wewnętrznych. Przyznanie dotacji poprzedzone jest umową podpisywaną z organizacjami uprawnionymi do wykonywania ratownictwa górskiego.

Przypomnijmy, że w budżecie państwa na 2013 rok na realizację zadań z zakresu ratownictwa górskiego przewidziano kwotę łącznie 10 mln 250 tys. zł. W ramach tych środków na zadania realizowane przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zabezpieczono kwotę 6 mln 350 tys. zł, a dla Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego około 2 mln 600 tys. na działania ratownicze oraz blisko 1 mln 300 tys. na utrzymanie śmigłowca "Sokół".

Dotacje są udzielane zgodnie z ustawami: z 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich, z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d3uqwbi

Podziel się opinią

Share
d3uqwbi
d3uqwbi