MSW ws. konferencji nt. poszukiwania osób zaginionych (komunikat)
...
10.10. Warszawa - MSW informuje:
W ubiegłym roku policja odnotowała ponad 15,6 tys. zaginięć osób, w tym ponad 3,6 tys. zaginięć nastolatków w wieku 14-17 lat. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wspólnie z Fundacją Itaka po raz drugi zorganizowało konferencję "Poszukiwanie osób zaginionych w Polsce i w Europie".
Działanie telefonu 116 000 w sprawie zaginionego dziecka, postępy w przygotowaniach do wdrożenia w Polsce systemu Child Alert oraz zmiany w policyjnych procedurach poszukiwawczych osób zaginionych, to tylko niektóre z tematów dwudniowej konferencji, która odbywa się w MSW.
Konferencję, która trwa od 10 do 11 października br. "Poszukiwanie osób zaginionych w Polsce i w Europie", otworzyli wspólnie Małgorzata Tusk, małżonka premiera RP, Anna Dziurka, prezes Fundacji Itaka, Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych, Andrzej Rokita, zastępca komendanta głównego policji. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wspólnie z Fundacją Itaka już po raz drugi organizuje konferencję "Poszukiwanie osób zaginionych w Polsce i w Europie".
Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych, otwierając konferencję powiedział, że przy najbliżej nowelizacji ustawy o policji wprowadzone zostaną zapisy dotyczące tworzenia bazy danych DNA osób zaginionych. Szef MSW zaznaczył również, że jest przygotowywana reorganizacja Komendy Głównej Policji, a w jej ramach zostanie wzmocniona, również etatowo, komórka odpowiedzialna za zaginięcia.
Szef MSW podziękował również wszystkim, którzy są zaangażowani, zarówno po stronie policji, jak po stronie organizacji pozarządowych oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w pracę na rzecz osób zaginionych.
Podczas konferencji Małgorzata Tusk, małżonka premiera RP, zwróciła uwagę, że w przypadku działania systemu Child Alert możemy mówić o modelowej współpracy pomiędzy organizacją pozarządową a instytucjami i służbami państwa.
Na zakończenie oficjalnej części konferencji Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych, oraz Anna Dziurka, prezes Fundacji Itaka, nagrodzili za sukcesy poszukiwawcze mł. asp. Michała Stycznia oraz Walena - owczarka niemieckiego, zasłużonego w poszukiwaniu osób zaginionych. W ciągu 8 lat służby owczarek odnalazł 4 zaginione osoby.
Pierwszego dnia konferencji (10 października br.) omówione zostały kwestie związane m.in. z działaniem telefonu 116 000 w sprawie zaginionego dziecka oraz wdrożenie systemu Child Alert.
Telefon 116 000 w sprawie zaginionego dziecka działa w Polsce od 2009 roku. Numer 116 000 skierowany jest do rodziców i opiekunów, którym zaginęło dziecko, do zaginionych dzieci oraz do wszystkich osób, które mogą pomóc w poszukiwaniach i odnalezieniu zaginionych dzieci. Telefon jest bezpłatny, działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.
Każdego miesiąca Fundacja Itaka, której pracownicy i wolontariusze dyżurują przy telefonie, odbiera około 2 tysięcy połączeń. Numer 116 000 działa obecnie w 18 krajach UE. Konsultanci obsługujący infolinię pomagają w poszukiwaniach zaginionych dzieci. Udzielają ofiarom i ich rodzinom wsparcia psychologicznego, prawnego oraz socjalnego. Pod numerem 116 000 pracują m.in. psychologowie, pracownicy socjalni, tłumacze, prawnicy.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przyznało w 2012 roku 200 tysięcy zł dotacji na prowadzenie telefonu 116 000. Tegoroczna dotacja jest o 100 tys. złotych wyższa od ubiegłorocznej.
Według danych policji, w 2011 roku zgłoszono 15 616 zaginięć, w tym 151 zaginięć dzieci do lat 7; 482 zaginięć dzieci w wieku od 7 do 13 lat oraz 3 697 zaginięć dzieci w wieku od 14 do 17 lat. W porównaniu do 2010 roku, w ubiegłym roku wzrosła zarówno ogólna liczba zaginięć, jak również liczba zaginięć dzieci. W 2010 roku zgłoszono 118 zaginięć dzieci do lat 7; 436 zaginięć dzieci w wieku od 7 do 13 lat oraz 2 915 zaginięć dzieci w wieku od 14 do 17 lat. Ogółem w roku 2010 zaginęło 14.393 osób.
Podczas pierwszego dnia konferencji omówione zostały również postępy we wdrażaniu systemu Child Alert w Polsce. Child Alert jest systemem alarmowym, który w momencie uprowadzenia dziecka uruchamia zorganizowaną i natychmiastową akcję poszukiwawczą. System angażuje w poszukiwanie zaginionych dzieci wszelkie dostępne kanały informacyjne, a informacja o zaginionym dziecku jest natychmiastowo rozpowszechniana. Wizerunek dziecka jest rozpowszechniany m.in. za pośrednictwem stacji telewizyjnych, radiowych, internetu. Tablice informacyjne znajdują się w miejscach publicznych, m.in. na dworcach, lotniskach. System alarmowy Child Alert działa w 11 krajach Unii Europejskiej.
Za uruchomienie systemu Child Alert w Polsce odpowiedzialna jest policja. Natomiast Fundacja Itaka otrzymała, w ramach otwartego konkursu ofert, z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dotację w wysokości 100 tysięcy zł na kampanię społeczną dotyczącą postępowania rodziców i opiekunów w przypadku uprowadzenia lub zaginięcia dziecka w kontekście przygotowań do wdrożenia w Polsce systemu Child Alert.
Fundacja Itaka, dzięki dotacji przyznanej przez Ministerstwo Spaw Wewnętrznych, będzie odpowiedzialna za przygotowanie i przeprowadzenie kampanii społecznej, informującej rodziców i opiekunów jak postępować w przypadku uprowadzenia lub zaginięcia dziecka.
Drugiego dnia konferencji (11 października br.) omawiana będzie tematyka zaginięć osób dorosłych: nowe procedury poszukiwawcze polskiej policji, międzynarodowa współpraca w zakresie poszukiwań osób dorosłych oraz nowatorskie metody poszukiwawcze stosowane przez GOPR oraz stowarzyszenia ratowników z psami.
W konferencji biorą udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, służb publicznych i administracji państwowej z Polski i innych krajów europejskich zajmujący się kwestiami związanymi z poszukiwaniem osób zaginionych. Podczas konferencji wystąpią także przedstawiciele rodzin osób zaginionych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/