Trwa ładowanie...
dvhw8ul

MSWiA: ćwiczenia służb ratowniczych "EU Carpathex 2011" (komunikat)

...

dvhw8ul
dvhw8ul

08.09. Warszawa - MSWiA informuje:

Minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller spotka się 16 września br. z Kristaliną Georgievą, komisarz europejską do spraw ochrony ludności i pomocy humanitarnej, podczas ćwiczeń służb ratowniczych pod kryptonimem "EU Carpathex 2011" w Nowej Dębie. W ćwiczeniach wezmą udział grupy ratownictwa specjalistycznego z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Ukrainy, a także zespoły medyczne Polskiego Czerwonego Krzyża oraz śmigłowce należące do Sił Zbrojnych RP, Policji i Straży Granicznej.

Projekt "EU Carpathex 2011" to zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia zorganizowane przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej i Komendę Wojewódzką PSP w Rzeszowie we współpracy z Republiką Czeską, Węgrami i Ukrainą. Ćwiczenia są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Ze strony Państwowej Straży Pożarnej w ćwiczeniach biorą udział m.in. grupy ratownictwa chemicznego i wysokościowego oraz grupa wodno-nurkowa i poszukiwawczo-ratownicza.

Ćwiczenia "EU Carpathex 2011" będą obejmowały pięć epizodów - zderzenie pociągu osobowego, którym jadą kibice piłkarscy z pociągiem towarowym przewożącym substancje chemiczne; pożar lasu, który wystąpił w wyniku tej katastrofy; awarię zbiornika wodnego wykorzystywanego do chłodzenia instalacji w zakładach "Siarkopol", która prowadzi do zalania pobliskiej okolicy oraz dwa wypadki w zakładach chemicznych, gdzie doszło do eksplozji i wycieku substancji niebezpiecznych.

dvhw8ul

W czasie ćwiczeń zostanie przetestowany m.in. system HNS (wsparcie ze strony kraju przyjmującego międzynarodową pomoc ratowniczą), współdziałanie służb ratowniczych krajów sąsiadujących z Polską w ramach międzypaństwowych umów bilateralnych oraz nowoczesne technologie geoprzestrzenne wykorzystywane w czasie działań ratowniczych. Podczas ćwiczeń testowane będą również najnowocześniejsze technologie, m.in. Zintegrowany Mobilny System Wspomagający Działania Antyterrorystyczne i Antykryzysowe "Proteus".

Równocześnie z ćwiczeniami praktycznymi odbywać się będzie seminarium dotyczące działań ratowniczych w przypadku zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych i nuklearnych (CBRN) oraz przygotowań do międzynarodowych imprez masowych pod kątem reagowania na sytuacje nadzwyczajne, jak np. Euro 2012.

Ćwiczenia odbędą się 14-15 września br. w zakładach chemicznych "Siarkopol" w Tarnobrzegu oraz na terenach poligonu wojskowego w Nowej Dębie, natomiast seminarium tematyczne w Jasionce koło Rzeszowa.

16 września o godz. 10.00 na rampie kolejowej w Nowej Dębie odbędzie się ćwiczenie pokazowe z udziałem wszystkich zaangażowanych służb ratowniczych.

dvhw8ul

Więcej informacji na temat ćwiczeń "EU Carpathex 2011" znajduje się na stronie www.eucarpathex2011.pl

Zainteresowanych dziennikarzy prosimy o kontakt z st. bryg. Pawłem Frątczakiem, rzecznikiem prasowym komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, tel. kom. 600 479 998.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

dvhw8ul
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvhw8ul