MSWiA: II Konferencja Ministerialna Procesu Praskiego (komunikat)
...
03.11. Warszawa - MSWiA informuje:
4 listopada br. w Poznaniu odbędzie się II Konferencja Ministerialna inaugurująca kolejny etap Procesu Praskiego.
W konferencji udział wezmą ministrowie odpowiedzialni za kwestie migracyjne oraz/lub ich przedstawiciele z państw Unii Europejskiej, krajów Europy Południowo-Wschodniej, zachodniej części Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), Kaukazu Południowego, Azji Środkowej, Rosji oraz Turcji.
Do akceptacji ministrów przedłożony będzie Plan Działań na lata 2012-2016 służący polepszeniu współpracy migracyjnej w regionie objętym Procesem. Plan ten, po oficjalnym przyjęciu podczas konferencji, od stycznia 2012 r. wkroczy w fazę implementacji poprzez realizację szeregu projektów wielostronnych, których partnerami i głównymi beneficjentami mają być kraje WNP, Bałkanów Zachodnich oraz Azji Środkowej.
Projekty, zgodnie z ramami wyznaczonymi przez Wspólną Deklarację przyjętą podczas pierwszej konferencji Procesu w Pradze w 2008 r., będą dotyczyć: zapobiegania i zwalczania nielegalnej migracji, organizowania powrotów imigrantów, w tym realizacji porozumień readmisyjnych, które regulują procedury wydalenia osób przybywających z terytorium jednej strony i nielegalnie przebywają na terytorium drugiej strony, a także reintegracji powracających migrantów, promowania migracji legalnej oraz wykorzystania potencjału rozwojowego, jaki oferuje migracja z korzyścią dla indywidualnych osób migrujących i całych społeczeństw, integracji imigrantów w państwie przyjmującym oraz kwestii azylu i udzielania im ochrony międzynarodowej.
Proces Praski jest inicjatywą polityczną, która pojawiła się w trakcie realizacji projektu "Budowanie partnerstw migracyjnych" - "Building Migration Partnerships" (BMP), realizowanego w okresie styczeń 2009 - czerwiec 2011. Projekt implementuje ideę Globalnego Podejścia do migracji w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim, dlatego uzyskał dotację z Komisji Europejskiej.
Liderami projektu były Czechy, Polska, Węgry, Słowacja i Rumunia. Za obsługę techniczną i finansową odpowiada ICMPD (Międzynarodowe Centrum Rozwoju Polityki Migracyjnej w Wiedniu). W nawiązaniu do miejsca I Konferencji Ministerialnej BMP i dla uniknięcia utożsamiania wyłącznie z projektem BMP zmieniono nazwę procesu na Proces Praski.
Celem projektu było zapoznanie się z sytuacją migracyjną w państwach wschodniego sąsiedztwa, a następnie przygotowanie katalogu zagadnień, które mogłyby znaleźć się w przyszłych Porozumieniach o partnerstwach migracyjnych między państwami UE a państwami wschodniego sąsiedztwa. Do współpracy w ramach Procesu Praskiego/BMP zaproszono także państwa Bałkanów Zachodnich oraz Turcję. W ramach projektu BMP zrealizowano m.in. warsztaty tematyczne, misje migracyjne w krajach WNP, przygotowano profile migracyjne państw uczestniczących w projekcie, sporządzono interaktywną mapę szlaków migracyjnych w Europie Wschodniej i Południowo-Wschodniej ("i-Map").
W związku z sukcesem działań przeprowadzonych w ramach projektu BMP oraz dużym zainteresowaniem Państw Członkowskich UE i Komisji Europejskiej pogłębieniem współpracy z państwami WNP oraz Azji Środkowej, uczestnicy procesu postanowili rozwijać działania zapoczątkowane podczas projektu, decydując się na pogłębienie dotychczasowej współpracy.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/