Trwa ładowanie...
d3mz4u7

MSWiA: posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu (komunikat)

...

d3mz4u7
d3mz4u7

30.03. Warszawa - MSWiA informuje:

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego zaopiniowała projekty zmian w prawie dotyczące m.in. cudzoziemców, w tym propozycje wydłużenia o rok pobytu czasowego i szybszego wydawania zezwoleń na pobyt w Polsce. Podczas dzisiejszego spotkania (30 marca br.) przyjęto także propozycję zmian wzoru wniosku o nadanie numeru PESEL.

Przedstawiciele strony rządowej i samorządowej podczas dzisiejszego spotkania (30 marca br.) uzgodnili opracowywany w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców projekt założeń do projektu ustawy o cudzoziemcach. Projekt zakłada m.in. wydłużenie o rok pobytu czasowego dla cudzoziemców oraz szybsze wydawanie zezwoleń na pobyt w Polsce.

Projekt przewiduje wydłużenie z 2 do 3 lat okresu, na który cudzoziemcom będzie mogło być udzielone zezwolenie na pobyt czasowy. Przedstawione propozycje zakładają także, że wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy cudzoziemiec będzie mógł złożyć podczas swojego legalnego pobytu, w dogodnym dla siebie momencie. Teraz każdy, kto chce przedłużyć pobyt na terytorium naszego kraju musi z takim wnioskiem wystąpić przynajmniej 45 dni przed końcem swojego pobytu w Polsce.

d3mz4u7

MSWiA zaproponowało nowe rozwiązania dla cudzoziemców studiujących na polskich uczelniach. Dla nich przewidziano zezwolenie na pobyt czasowy maksymalnie na okres 2 lat, a nie jak do tej pory na rok. Absolwenci polskich uczelni, którzy chcą pracować w Polsce będą mogli również uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy. Ten okres młodzi ludzie będą mogli przeznaczyć na poszukiwanie pracy.

Konsultowany projekt zakłada przyznawanie jednego zezwolenia - zarówno na pobyt, jak i na pracę. Każdy cudzoziemiec, który pracuje w Polsce będzie mógł ubiegać się jednocześnie o zezwolenie na pobyt i pracę w RP.

Planowane jest odejście od konieczności przedstawiania przez cudzoziemca tytułu prawnego do zajmowanego lokalu. MSWiA zaproponowało, by wystarczające było tylko wykazanie, że cudzoziemiec ma zapewnione zamieszkanie w Polsce.

Przyspieszono procedury udzielania zezwoleń na pobyt. W tym celu skrócono termin, w którym odpowiednie służby udzielają informacji czy wjazd i pobyt cudzoziemca może zagrażać m.in. bezpieczeństwu państwa albo porządkowi publicznemu. Dotychczasowy termin 30 dni skrócono o połowę.

d3mz4u7

Podczas posiedzenia Komisja Wspólna przyjęła także rozporządzenie MSWiA w sprawie nadawania numeru PESEL. Zmieni się wzór wniosku o nadanie numeru PESEL. Zmiana wzoru tego wniosku związana jest z wejściem w życie od 1 sierpnia br. nowej ustawy o ewidencji ludności. Dodano także jeden ujednolicony wzór powiadomienia o nadanym lub zmienionym numerze PESEL.

Spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego przewodniczył ze strony rządowej Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji. Obrady poprowadził ze strony samorządowej, po raz ostatni w roli współprzewodniczącego - Piotr Uszok, prezydent Katowic i sekretarz zarządu Unii Metropolii Polskich. Jerzy Miller przewodniczący strony rządowej podziękował prezydentowi Piotrowi Uszokowi za kilkunastoletnią pracę w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego uzgodniła m.in. 33 propozycje zmian w prawie oraz omówiła sprawy dodatkowe.

d3mz4u7

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego przyjęła również m.in.:

- propozycje Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programów specjalnych;

- propozycje Ministerstwa Zdrowia - projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej;

- propozycje Ministerstwa Sportu i Turystyki - projekt rozporządzenia w sprawie dofinansowania zajęć ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów;

d3mz4u7

- propozycje Ministerstwa Edukacji Narodowej - projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie rządowego programu pomocy uczniom w 2011 r. - Wyprawka szkolna;

- propozycje Ministerstwa Infrastruktury - projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu planu zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d3mz4u7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mz4u7